Webnoviny - Svet

Prezident prispel na Krásnu Hôrku, vyzýva aj poslancov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič prispel na opravu požiarom poškodeného hradu Krásna Hôrka.

Na obnovu národnej kultúrnej pamiatky, ktorej požiar 10. marca zničil všetky strechy vrátane interiéru horného gotického hradu, prispel prezident SR v rámci pracovného výjazdu v Košickom kraji, počas ktorého dnes navštívil aj obec Krásnohorské Podhradie. Informuje o tom tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR na webstránke hlavy štátu.

Prezident po obhliadke škôd, ktoré požiar napáchal na najkrajšom stredovekom hrade na Slovensku, vyzval poslancov parlamentu, aby tiež prispeli. Podľa prvotných odhadov je výška škody na hrade osem miliónov eur.

Ako ďalej informovala kancelária hlavy štátu, vzhľadom na veľkosť a rozsah škôd na kultúrnej pamiatke Slovenskej republiky, vyslovil prezident Ivan Gašparovič iniciatívny návrh, aby do finančnej zbierky na rekonštrukciu hradu prispeli aj poslanci Národnej rady Slovenskej republiky. Podľa novely zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov totiž poslanci Národnej rady SR majú nárok na plat odo dňa zvolenia za poslanca a nie až dňa zloženia poslaneckého sľubu.

Novelu poslanci zároveň so zmrazením vlastných platov schválili vlani 21. decembra. Prezident však s ňou nesúhlasil. „Prezident SR preto navrhuje, aby sa poslanci zriekli tejto časti svojho poslaneckého platu a on sám už do finančnej zbierky na opravu krásnohorského hradu prispel,“ dodáva sa v tlačovej správe zverejnenej na http://www.prezident.sk.

Prezident si osobne pozrel škody, ktoré požiar na hrade napáchal. Hlavu štátu sprevádzal generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Rastislav Púdelka a riaditeľka Slovenského národného múzea v Betliari Eva Lazárová. Prezident sa v obci Krásnohorské Podhradie stretol so starostom Petrom Bollom, funkcionármi obvodného úradu z Rožňavy a rokoval aj s krízovým štábom, ktorý ho informoval o postupe záchranných a rekonštrukčných prác na hrade Krásna Hôrka.

Video: Požiar na Krásnej Hôrke (10. marca 2012)

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM