Webnoviny - Svet

Prezident sa vracia späť do vlasti

WEBNOVINY.SK

ODPORÚČAME:

Vláda Ivety Radičovej padla, euroval neprešiel

Politológ: Richard Sulík bol v afekte

Parlament sa rozhádal pre euroval

Pád vlády zhoršuje pozíciu Slovenska na finančnom trhu

Premiérka spojí hlasovanie o eurovale s dôverou vlády

Chronológia: Vybrané momenty koaličnej krízy pre eurovalBRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – “Prezident republiky ruší svoj zahraničný program. Vybavujeme letecké koridory na návrat do vlasti,“ agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidenta Marek Trubač. Prezident SR Ivan Gašparovič tak reagoval na nočné hlasovanie poslancov Národnej rady SR, v ktorom padla vláda Ivety Radičovej a poslanci neschválili ani zvýšenie objemu slovenských záruk v eurovale.

Prezident SR Ivan Gašparovič je od soboty 8. októbra na oficiálnej pracovnej ceste v juhovýchodnej Ázii, v Indonézii a na Filipínach a v delegácii s ním je aj podpredseda vlády SR, minister hospodárstva a podpredseda SaS Juraj Miškov. Radičová krátko po páde vlády vyzvala predsedu NR SR a SaS Richarda Sulíka a jeho ministrov aby podali demisiu.

Podľa prezidenta Slovensko nemôže byť brzdou vo vzťahu k upevneniu eura a riešeniu krízy v Európskej únii. „Som presvedčený, že naše politické špičky si to dostatočne uvedomia,“ konštatoval Ivan Gašparovič 27. septembra na tlačovej besede po rokovaní s prezidentom SRN Christianom Wulffom.

Dnes mal prezidentský špeciál z Indonézie odletieť do hlavného mesta Filipínskej republiky, do Manily s predpokladaným príletom 18:30 miestneho času (12:30 SEČ). Do vlasti sa prezident SR s delegáciou mal vrátiť v sobotu 15. októbra ráno.

Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) padla, pri hlasovaní o zvýšení záruk v eurovale v utorok 11. októbra večer nezískala dôveru poslancov Národnej rady SR. Poslanci tak neschválili ani zvýšenie objemu slovenských záruk v eurovele. Za euroval a zároveň za dôveru vláde hlasovalo 55 z 124 prítomných poslancov, potrebných bolo najmenej 76 hlasov. Spolu 9 poslancov hlasovalo proti a 60 nehlasovalo. Vyslovenie nedôvery predsedníčke vlády Ivety Radičovej znamená koniec celého jej kabinetu. Vládu odvolá prezident. Súčasná vláda by však mala vykonávať svoje funkcie až do vymenovania novej vlády prezidentom. Prezident má právomoc vybrať si osobu, ktorá sa pokúsi zostaviť nový kabinet.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM