Politika

Prezidentka opäť skritizovala protiinflačný balíček: Obráti sa na Ústavný súd

Protiinflačný balíček má podľa hlavy štátu viaceré hmotnoprávne nedostatky. Chce, aby sa na to pozrel Ústavný súd SR.

Ilustračný obrázok k článku Prezidentka opäť skritizovala protiinflačný balíček: Obráti sa na Ústavný súd
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Prezidentka by sa chcela na Ústavný súd (ÚS) SR pre protiinflačný balíček obrátiť budúci týždeň. Uviedla to v diskusii so Štefanom Hríbom zo série Café Európa na festivale Pohoda. Návrh je podľa nej už napísaný.

Mali dosť času?

Hlava štátu zopakovala, že pri protiinflačnom balíčku namieta legitímnosť využitia skráteného legislatívneho konania v prípade opatrení, ktoré majú platiť od januára 2023. „Bolo dosť času neurobiť to v skrátenom legislatívnom konaní a neobísť všetky potrebné procesy,“ skonštatovala.

Balíček má podľa nej aj viaceré hmotnoprávne nedostatky. „Myslím si, že je správne a fér, aby sa na ten proces a nedostatky, ktoré sme tam identifikovali, pozrel Ústavný súd SR a zarámcoval, či toto je v Slovenskej republike možné,“ dodala.

Prelomili veto

Národná rada SR v júni prelomila veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej v prípade zákona o financovaní voľného času dieťaťa. Zákon schválilo plénum v pôvodnom znení a odmietlo pripomienky hlavy štátu.

Na voľnočasové aktivity by tak mali dostať deti od piatich do 18 rokov každý mesiac 60 eur. Zvýšiť sa má suma daňového bonusu aj prídavok na dieťa. Prezidentka avizovala, že v prípade prelomenia veta sa obráti na Ústavný súd SR.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM