Zo Slovenska

Prezidentka ukázala veľké SRDCE: Tri odsúdené mamičky strávia Vianoce so svojimi deťmi

Odsúdené sú matkami jednoročných batoliat, jedna z nich je matkou viacerých maloletých detí.

Ilustračný obrázok k článku Prezidentka ukázala veľké SRDCE: Tri odsúdené mamičky strávia Vianoce so svojimi deťmi
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Prezidentka Zuzana Čaputová v rámci procesu posudzovania žiadostí o milosť rozhodla v jednom prípade o povolení odkladu a v dvoch prípadoch o prerušení výkonu trestu odňatia slobody.

Vianoce s mamou

Odsúdené sú matkami jednoročných batoliat, jedna z nich je matkou viacerých maloletých detí, informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

„Nejde o udelenie milosti, respektíve konečné odpustenie trestu, ale o procesný krok, ktorý umožní týmto matkám odklad výkonu trestu. Prezidentka svojím rozhodnutím sleduje predovšetkým najlepší záujem detí, ktoré už tieto vianočné sviatky strávia so svojimi matkami,“ ozrejmil hovorca.

Podmienky výkonu trestu

Prezidentka pri posudzovaní týchto troch individuálnych prípadov zohľadnila aj to, že podmienky výkonu trestu odňatia slobody na Slovensku sú nedostatočné z hľadiska dodržiavania medzinárodných štandardov, sledujúcich najlepší záujem dieťaťa, keďže nemáme žiadne špecializované zariadenie na výkon trestu matiek s deťmi.

„Z rokovania s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou, verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou a generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže Róbertom Mudrončekom, ktoré prezidentka iniciovala minulý týždeň, vyplynulo, že takéto zariadenie by mohlo vzniknúť už v budúcom roku,“ informoval Strižinec.

Podľa prezidentky je potrebné zrealizovať tento plán a posilniť i využívanie alternatívnych trestov, aby sa maximálne zohľadnil záujem detí na vytváraní si citových a rodinných väzieb.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM