Webnoviny - Svet

Prezidentom Rumunska bude pravdepodobne Basescu

WEBNOVINY.SK

BUKUREŠŤ 7. decembra (WEBNOVINY) – Rumunský stredopravý prezident Traian Basescu pravdepodobne vyhrá prezidentské voľby, vypláva to z predbežných volebných výsledkov zverejnených v pondelok. Zo spočítaných 95,4 percenta hlasov úradujúci prezident získal 50,4 percenta, pričom jeho sociálnodemokra­tický protikandidát a predseda rumunského Senátu Mircea Geoana dostal iba 49,5 percenta, oznámil Ústredný volebný úrad.

Ešte v nedeľu v noci to tak však nevyzeralo. Podľa vtedajších povolebných prieskumov sa do vedenia dostal práve Geoana. Za víťazov sa však vyhlásili obaja uchádzači o prezidentský pos­t.

Rumunsko v súčasnosti vedie dočasná vláda pod vedením expremiéra Emila Boca z Liberálno-demokratickej strany, ktorá podporuje Basesca. Bocova koalícia sa rozpadla po tom, ako jej parlament 13. októbra vyslovil nedôveru. Novozvolený prezident bude mať právo vymenovať nového premiéra a ukončiť tak vládnu krízu, pre ktorú nemôže Rumunsko získať medzinárodnú finančnú pomoc na riešenie dopadov ekonomickej krízy.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM