Webnoviny - Svet

Prezidentský pár odletí vo štvrtok na tri dni do Rumunska

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Stretnutia a rokovania s najvyššími predstaviteľmi Rumunska, ale aj s krajanmi čakajú prezidenta Ivana Gašparoviča počas trojdňovej oficiálnej návštevy Rumunska. Prezident do hlavného mesta Rumunska, do Bukurešti priletí v sprievode prvej dámy Silvie Gašparovičovej vo štvrtok podvečer. V sprievode hlavy štátu bude aj štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Oľga Algayerová a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Pavol Krištof.

Ako ďalej agentúru SITA informovala Kancelária prezidenta SR, prezidenta prijmú v piatok najvyšší rumunskí ústavní činitelia – prezident Traian Basescu, predseda vlády Emilo Boc, predseda Senátu rumunského parlamentu Mircea Dan Geoana a predsedníčka Snemovne poslancov Roberta Anastase. V sobotu Ivan Gašparovič navštívi mesto Arad, kde sa stretne s predstaviteľmi Župnej rady župy Arad, navštívi Honorárny konzulát SR v meste Salonta a zavíta aj medzi našich krajanov. Prezident SR navštívi Župu Bihor, kde hornatý kraj Bihorského Rudohoria osídlili v 18. storočí mnohé slovenské rodiny z Oravy a Kysúc. V obci Gemelčička zavíta do budovy novej školy, ktorá bude počas jeho návštevy slávnostne pomenovaná na Školu slovensko-rumunského priateľstva. V Rumunsku pritom žije približne 17 200 Slovákov. Prezident a jeho delegácia odletia späť do vlasti v sobotu večer.

Pre Slovensko je Rumunsko podľa informácií Kancelárie prezidenta SR atraktívnym trhom. V obchodnej výmene s Rumunskom SR od roku 2003 vykazuje aktívne saldo obchodnej bilancie, za rok 2008 to bolo aktívne saldo vo výške 558 miliónov eur. Vzájomný obrat v roku 2008 dosiahol takmer 1,3 miliardy eur. V roku 2009 sa na vzájomnej obchodnej výmene podpísala do značnej miery pretrvávajúca svetová finančná a hospodárska kríza, čo zanechalo následky aj na objeme vzájomného obchodu. Tento rok v slovensko-rumunskom obchode dominuje vývoz železa a ocele, osobných automobilov, televíznych prijímačov, elektrických prístrojov, kotlov, mechanických zariadení, kovových výrobkov papiera a lepenky, pračiek pre domácnosť, pneumatík, obilnín a obilných výrobkov, výrobkov z gumy. Z Rumunska dovážame stroje a prepravné zariadenia, chemikálie, potraviny a živé zvieratá, surové materiály. Vzrástol dovoz kovových výrobkov, telekomunikačných zariadení, obuvi, elektrických strojov a zariadení, osobných automobilov, nábytku, železa a ocele a výrobky z nich, ropy a ropných výrobkov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM