Webnoviny - Svet

Pri bombovom útoku v Afganistane piati mŕtvi

WEBNOVINY.SK

MONTREAL 31. decembra (WEBNOVINY) – Piati Kanaďania – štyria vojaci a jedna novinárka – prišli v utorok v Afganistane o život, keď ich obrnené vozidlo zasiahol výbuch neďaleko nastraženej bomby, oznámil v stredu kanadský predstaviteľ ozbrojených síl. Generál Daniel Menard, hlavný veliteľ kanadských síl v Afganistane, oznámil smrť spoluobčanov prostredníctvom televízneho vysielania. Neuviedol však mená obetí útoku.

Verejnoprávna televízia CBC však zabitú novinárku identifikovala ako Michelle Langovú, ktorá pracovala pre denník Calgary Herald. V Afganistane bola na svojej prvej služobnej ceste a stala sa prvým kanadským žurnalistom, ktorý tu počas konfliktu zahynul.

„Včera Kanada stratila piatich občanov,“ oznámil Menard. „Štyria vojaci a jedna novinárka prišli o život pri útoku s pomocou podomácky vyrobeného výbušného zariadenia na ich ozbrojené vozidlo počas hliadkovania v meste Kandahár,“ spresnil. Ako Menard povedal, pri útoku utrpel zranenia aj kanadský civilný predstaviteľ úradov. Vojaci v oblasti dohliadali na bezpečnosť a „novinárka cestovala s nim v snahe informovať o činnosti kanadských vojakov v Afganistane,“ vysvetlil generál. „V mene všetkých vojakov, letcov, námorníkov a príslušníkov špeciálnych jednotiek spoločných síl v Afganistane by som chcel vyjadriť svoju úprimnú sústrasť rodinám a priateľom padlých,“ dodal.

Kanadský premiér Stephen Harper taktiež vyjadril svoju sústrasť rodinám padlých kanadských vojakov, ktorí, ako povedal, „zaplatili najvyššiu cenu, keď odvážne slúžili svojej krajine“. „Takisto padla aj odvážna novinárka, Michelle Langová, ktorá prišla o život, keď robila reportáž o neoceniteľnej práci, ktorú vykonávajú kanadskí vojaci, humanitárni pracovníci a diplomati v Afganistane,“ do­dal.

Počet kanadských vojakov, ktorí prišli v Afganistane o život sa zvýšil na 138. Kanada má v tejto krajine okolo 2 800 vojakov, sú dislokovaní v provincii Kandahár a domov by sa mali vrátiť v roku 2011.

Taliban sa priznal k útoku v Kandaháre

Taliban sa vo štvrtok priznal k útoku v južnom Afganistane. Hovorca Talibanu Kárí Muhmmmad Jusuf Ahmadí povedal pre agentúru Associated Press, že jeho skupina odpálila bombu, ktorá zabila Kanaďanov neďaleko mosta v provincii Kandahár v stredu.

SITA/AFP/AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM