Jakub Forgács Regióny Rôzne

Pri Fiľakove vznikla nová skládka. Zriadili ju v bývalom kameňolome

Skládka odpadu v bývalom kameňolome Chrastie. Fiľakovčania už nebudú musieť voziť stavebný odpad do okresného mesta Lučenec.

Ilustračný obrázok k článku Pri Fiľakove vznikla nová skládka. Zriadili ju v bývalom kameňolome
9
Galéria
Zdroj: TASR

Stavebný odpad a sutinu budú môcť od jesene obyvatelia Fiľakova vyvážať na novozriadenú skládku v bývalom kameňolome Chrastie a nebudú ho musieť voziť na skládku do okresného mesta Lučenec. Ako informoval primátor Attila Agócs, do prác vrátane projektových dokumentácií Fiľakovo doteraz investovalo približne 85 000 eur.

Náklady podľa jeho slov zahŕňali výstavbu oplotenia, vrátnice, zakúpenie kamery, rampy, váhy či aktívneho bleskozvodu. „Snažili sme sa použiť čo najmodernejšie technológie. Kamera bude mať softvér, ktorý bude rozoznávať evidenčné čísla áut a bude ich priraďovať k fakturačným údajom,“ priblížil primátor.

So stavebným odpadom malo doteraz mesto podľa jeho slov problémy. „Denno-denne sa naše verejnoprospešné služby stretávajú s požiadavkou ľudí o umiestnenie stavebného odpadu. Doteraz sme na to však nemali kapacity,“ vysvetlil Agócs. V kameňolome však nebude uskladňovaný žiadny komunálny či nebezpečný odpad. „Nikto sa nemusí báť. Ideme bezpečným stavebným odpadom vypĺňať jamy a dvory po ťažbe v kameňolome,“ do­dal.

Nová skládka sa bude rozprestierať na pozemku s rozlohou zhruba 10 000 štvorcových metrov a má fungovať 10 až 15 rokov. Uskladnenie odpadu bude pre obyvateľov spoplatnené. „Musíme vykryť úvodnú investíciu, náklady na prevádzku a odkladať časť zisku do rekultivačného fondu,“ vysvetlil primátor s tým, že cenu za uskladnenie odpadu stanovia čo najnižšiu.

Pozrite si v priloženej fotogalérii aj zábery Fiľakovského hra­du!

Foto: ilustračné

FOTO: Hrad Fiľakovo bol v minulosti sídlom tureckého "okresu"
9
Galéria
Foto: Boris Macko
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM