Pri hraniciach Rakúska so Slovenskom sa začali náhodné kontroly: Prizvali aj armádu

Podľa rakúskeho ministra obrany vedie trasa utečencov aj cez Slovensko. V blízkosti hraníc so Slovenskom preto začali náhodné kontroly.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Pri hraniciach Rakúska so Slovenskom sa začali náhodné kontroly: Prizvali aj armádu
Zdroj: TASR

V rámci boja proti prevádzačom začalo Rakúsko s náhodnými kontrolami v blízkosti hraníc so Slovenskom. Dôvodom spoločnej akcie príslušníkov polície a armády je skutočnosť, že čoraz viac prevádzačov sa snaží dostať utečencov na sever Európy cez Slovensko, povedal rakúsky minister obrany Hans Peter Doskozil v rozhovore pre vydanie nemeckého denníka Die Welt.

„V Rakúsku sa doteraz nestalo, aby vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti. Ale je to potrebné,“ povedal Doskozil.

Podľa rakúskeho sociálnodemokra­tického ministra vznikli nedávno na Balkáne nové pašerácke trasy, „keďže Maďarsko a Macedónsko výrazne posilnili ochranu vonkajších hraníc EÚ“.

„Zaznamenali sme, že mnohí utečenci, ktorí v súčasnosti prichádzajú napríklad z Grécka a Srbska, sa najnovšie pokúšajú dostať ďalej na sever po trase vedúcej cez Slovensko. Prechádzajú cez Rumunsko alebo Bulharsko,“ konštatoval Doskozil.

Tvrdí, že tzv. balkánska cesta napriek sprísneným hraničným kontrolám stále nie je úplne uzavretá. Pripomenul, že tento rok prišlo do Rakúska takmer 20 000 nových utečencov, z ktorých 12 000 požiadalo o azyl. Viedeň predpokladá, že približne 8000 žiadateľov sa dostalo do Rakúska cez Balkán.

Pohraničná agentúra EÚ Frontex nedokáže podľa Doskozila vonkajšie hranice Európy ochrániť do takej miery, ako je potrebné. Rakúsko preto vypracovalo akčný plán pre stredoeurópske krajiny pre prípad novej utečeneckej vlny. Zapojí sa doň polícia, armáda i civilisti, minulý týždeň sa už uskutočnilo aj cvičenie, uviedol Doskozil.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame