Barbara Dallosová Rôzne Zo Slovenska

Príbeh ratlíka Žolíka: Na Skalke prežil pád zo skál i tri týždne v divočine, FOTO, VIDEO

Majiteľka počula zakňučanie, potom hrobové ticho. Po troch týždňoch nikto neveril, že je psík nažive. Pozrite si dojemné zvítanie na videu.

Ilustračný obrázok k článku Príbeh ratlíka Žolíka: Na Skalke prežil pád zo skál i tri týždne v divočine, FOTO, VIDEO
11
Galéria
Zdroj: archív majiteľky

Skalku pri Kremnici pred časom zaplavili plagáty, na ktorých zúfalá majiteľka prosí o pomoc pri hľadaní psíka. Ten spadol zo skál ešte 29. júla. Po týždňoch intenzívneho hľadania, keď už takmer nikto neveril, že by mohol byť drobný ratlík nažive, sa stalo niečo ako malý zázrak.

Majiteľka Terka si šla po psíka, ktorý dostal meno Žolík, po úmrtí svojej predchádzajúcej fenky. Ako hovorí, pri pohľade na šteniatka to bola láska na prvý pohľad a zo Žolíka sa hneď stal jej najlepší priateľ. ,,Všetci si myslia, že srnčie ratlíky sú gaučové alebo kabelkové psy. Žolík síce žije v dome a spáva s nami v posteli, ale je aktívny a má rád dlhú turistiku. Začali sme spolu behávať," hovorí majiteľka.

Počuli sme zakňučanie a potom ticho…

Žolíkova panička nie je z týchto končín, vášen pre turistiku ju však vyhnala pozrieť sa na Skalku nad Kremnicou. S kamarátkou sa vybrali v sprievode svojich psíkov, medzi nimi bol i Žolík.

,,Dorazili sme na Skalku, kochali sa krásnym prostredím, dokonca prestalo aj pršať. Psíky celé natešené vybehli z auta. Pripli sme ich na vodítka a vyrazili. Obdivovali sme prírodu, prečítali sme si tabuľku a pozreli mapu, potom sme sa vybrali po bahenných schodíkoch smerom na vyhliadku. Chodník bol strašne šmykľavý. Báli sme sa, že sa pošmykneme a spadneme na psíky, alebo že nás psíky potiahnu a rovnako skončíme na zemi. V rámci bezpečnosti sme sa rozhodli, že ich na malú chvíľu pustíme. Kým zídeme chodník a keď pôjdeme hore na vyhliadku, opäť si ich cvakneme na vodítka," opisuje Terka to, čo predchádzalo mrazivému zážitku.

Keď sa však mladé psíčkarky rozhodlil, že už psíkov pripnú na vôdzky, tie sa rozbláznené rozbehli smerom na vyhliadku.

,,Potom mám okno. Pamätám si, ako som sa opýtala kamarátky, kde je Žolík… A tá mi v šoku oznámila, že spadol dole zo skaly… Nevidela to na vlastné oči, iba videla, ako sa jej psíky dívajú dole. Obe sme ostali ako obarené. Ten šok, v ktorom sme boli, sa nedá opísať. Pozrela som sa dolu zo skaly, ale nič som nevidela. Počuli sme len dvojité zakňučanie môjho milovaného Žolíka a potom ticho," opisuje majiteľka psíka moment ako z nočnej mory.

Dievčatá sa okamžite dali do hľadania. Bežali smerom pod skalu a prehľadávali terén až kým sa nezačalo stmievať.

,,Kamarátka šla dolu, ja som strážila jej psy. Keď sa konečne po dlhej dobe vrátila, dúfala som, priam prosila, aby mala dobré správy. Ona ale len podišla ku mne objala ma a povedala, že bola pod tou skalou… A že ten pád… Nemohol prežiť…," spomína s roztraseným hlasom Terka.

Pomáhal horolezec i dron

Ešte v ten večer nedokázala Terka zo Skalky odísť: ,,Povedala som kamarátke, že idem s ňou, že ho musíme nájsť. Že si ho chcem aspoň doma pochovať."

Pátranie však bolo bezúspešné a kamarátky sa na Skaku vrátili i na druhý deň. Pre majiteľku drobného psíka sa začal trojtýždňový kolotoč zúfalého hľadania, telefonovania a lustrovania stránok s nájdenými psíkmi. Pomáhali rodičia, kamarátkin snúbenec, ktorý si vzal dovolneku, horolezec a dokonca i dronista. Na Skalke rozvešali plagáty, s horolezcom prehľadávali terén.

,,Veľmi nám pomáhal, hľadal s nami. Je pravda, že sme najprv dostali zglba za to, že sme pustili psíky, ale bolo to oprávnené. Horolezec nám povedal, že kolegovia horskí záchranári si myslia, že ho zožrali medvede, vtáky alebo rys. Napadlo mu, že pozná niekoho, kto má dron. Čiže sme potom hľadali aj s dronistom. Nechápala som to, cudzí ľudia nám ochotne pomáhali," vraví Terka.

Keď nádej slabla

S plynúcim časom šance na nájdete Žolíka klesali, a to, že by sa našiel živý, sa už zdalo takmer nemožné. ,,Neuplynul deň, kedy by som na neho nemyslela. Odkedy sa stratil, odmietala som ísť behať," hovorí majiteľka, ktorú rodina prehovorila, aby sa pokúsila zaplniť miesto v srdci novým psíkom.

Šteniatko ale jej smútok nevyliečilo. Naliehaniu rodinných príslušníkov, aby psíča dostalo meno Žolík, nepodľahla. Žolík bol pre ňu iba jeden a nový prírastok dostal meno Dobby. Pátranie však pre vytrvalú majiteľku aj tak neskončilo.

Dobrodruh Žolík

Devätnásteho autusta uplynuli tri týždne od Žolíkovho nešťastného pádu a práve v tento deň zazvonil telefón. Hlas na druhej strane linky tvrdil, že zazrel psíka, ktorý vyzerá ako ten na plagáte. ,,Zamrzla som…On žije?!," spomína na zlomový moment majiteľka.

Po chvíli nasledoval ďalší telefonát. Iný pán údajne videl malého čierneho psa so zeleným postrojom. Zdalo sa, že to už nemôže byť náhoda.

Žolíkova panička s kamarátkou okamžite vyrazili a dali sa do prehľadávania okolia, volali, pískali, vybrali sa cestou pre kolobežky a bicykle. Neďaleko parkoviska sa im naskytol pohľad, na ktorý Terka čakala tri týždne.

,,Prichádzali sme na zákrutu, keď tu zrazu… Stál tam! Stál tam!!! Živý a vrtel chvostom. Chvíľku sa neveriacky pozeral a potom sa rozbehol ku mne. Vychudnutý na kosť, ale žil. Mal pár maličkých škrabancov, ale to bolo všetko. Dala som mu pár granuliek a plakala som od šťastia."

Neuveriteľne otrlý ratlík prežil nielen pád z výšky niekoľkých desiatok metrov, ale aj tri týždne v cudzom horskom prostredí bez ľudskej pomoci. Hoci bol trošku vysilený, nechýbal mu elán a chcel sa hrať so psíkom kamarátky, ktorého mali dievčatá so sebou.

,,Zobrali sme ho na kontrolu k veterinárke. Potvrdila, že vyzerá byť v poriadku, je len strašne chudý, ale iný závažný problém nenašla. Šťastní sme sa pobrali domov. Žolík dostal konečne po 21 dňoch kvalitné jedlo. Zoznámili sme Žolíka s Dobbym, trošku na neho žiarlil, ale verím, že sa skamarátia," hovorí s úľavou mladá psíčkarka. Čo Žolík počas troch týždňov v Kremnických vrchoch zažil, nám nikdy neprezradí. Každopádne je to väčší frajer, než si ktokoľvek myslel.

Pozrite si dojemné zvítanie Terky a Žolíka, ktorí sa zazreli po troch týždňoch odlúčenia ↓↓↓

Zdroj: Dnes24.sk

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie