Monika Földešiová Rôzne

Príbeh Silvie: Nie som zlatokopka!

Môže žiť mladá žena so starším mužom z lásky? V dobe, kedy nám panuje materializmus, ktorý sa odráža aj v kvantách povrchných vzťahov, nám to možno ani nepripadá reálne. Aj Silvia je pre svoje okolie obyčajná vypočítavá zlatokopka, no ona si svoju lá

„Všetci si to predstavujú strašne jednoducho. Vzťah mladej ženy a staršieho muža si vysvetľujú ako spojenie dvoch slabomyseľných osôb, pričom jej ide určite len o peniaze a jemu iba o sex. Predtým, ako som začala žiť s Petrom, som mala niekoľko vzťahov, no nikdy ma moje okolie nenazývalo zlatokopkou. Keď som však konečne našla stabilný vzťah s mužom, ktorého skutočne milujem, málokto sa o mne vyjadrí inak. Pravda je však pritom úplne niekde inde.

Česť výnimkám, ale mladým chalanom väčšinou netreba veľa. Nechcem generalizovať, ale mám dojem, že im stačí, keď je ich baba štíhla, aspoň priemerne pekná a nerobí zo všetkého drámu. Podstatný je pre nich sex a aspoň mierna názorová zhoda, keď situácia vyžaduje dlhší rozhovor. Poznám veľa milých mužov, čo fungujú vo vzťahoch, ktoré im veľa nedávajú. Je to zapríčinené ich celkovým spôsobom života – mať čo najviac úžitku s čo najmenšou námahou. Terajšia mladá generácia je nastavená presne takto, ak niekto robí čosi navyše a maká na sebe, tak to býva iba kvôli ešte väčšiemu zisku. No a tak bežný mladý človek má taký bežný vzťah, aký by v podstate mohol mať s hocikým iným, pretože nič výnimočné si s tým druhým aj tak neodovzdáva. Možno by mohol, no to by bolo príliš náročné.

Mám to všetko odžité, stretávala som sa s mužmi, ktorí síce boli fajn, ale chýbalo mi pri nich niečo osobité. Venovali sa škole alebo práci, mali svojich priateľov, všetko, čo k životu potrebovali, sa už stihli naučiť. A tak žili a užívali si. Chýbalo im niečo navyše, čo by robili s radosťou, so zanietením. Bola som z toho zmätená. Baviť sme sa vedeli, no pokiaľ sme prešli od zdvorilostných fráz ďalej, zistila som, že si s nimi vôbec nerozumiem. Až kým som nestretla Petra, muža o dvadsať rokov staršieho.

Hneď naše zoznámenie bolo iné. Prvýkrát sme sa stretli na jednej spoločenskej akcii, kde sa inak flirtovalo o dušu. S Petrom sme sa dali do reči úplnou náhodou a náš rozhovor veľmi rýchlo nadobudol formu otvoreného dialógu. Neboli to žiadne hry na mačku a myš alebo odpadávanie z toho, že obaja máme radi červené víno. Nijako filmovo to medzi nami neiskrilo, no mne bolo od začiatku jasné, že tento muž ma priťahuje. Začali sme sa s Petrom stretávať, veľa sme sa rozprávali, ešte viac sme mlčali. Chodili sme do prírody, do múzeí a galérií, objavovali sme krásy sveta a najmä krásu toho druhého. A nech to znie akokoľvek romanticky, vôbec to neboli sladké zážitky typické pre začiatky každého vzťahu. Zbližovali sme sa a hľadali hranice nášho porozumenia.

Až keď sme si boli istí, že v tom druhom máme partnera, ktorý nám rozumie, rozhodli sme sa, že to spolu skúsime. Posunuli sme od priateľstva k láske. A funguje nám to. Všetci riešia len to, ako spolu vyzeráme a za dôvodmi nášho vzťahu vidia Petrove peniaze. Áno, je rozvedený a patrí k dobre zabezpečeným ľuďom, no na náš vzťah to nemá absolútne žiaden dopad. Petra by som milovala, aj keby sme žili v prenajatej garsónke. No už ani nečakám, že sa niekto bude pozerať na to, aký je, peniaze sú predsa reč, ktorej rozumie každý. Mrzí ma to, v akom svete žijeme, mám obavu, ako v ňom budeme vychovávať deti. No zároveň som rada, že sme sa s Petrom našli a môžeme si budovať vlastný súkromný svet, v ktorom ešte stále existujú aj normálne hodnoty.

A vekový rozdiel? Ten vôbec nevnímam. Občas sa prejavia Petrove chronické zdravotné problémy a vtedy si uvedomím, že náš život bude čoraz viac poznačený vzájomnou pomocou a opaterou. No inak sa na Petra pozerám ako na krásneho človeka s mnohými záujmami, vášňami a vlastnými názormi, ktorého milujem, rešpektujem, obdivujem a nesmierne si ho vážim. Nikdy som nič iné nepriala,“ uzatvára Silvia.

Zdroj: www.diva.sk Autor: Nina Hatalová Link k článku [link=http://www­.diva.sk/clanok/27808/pr­ibeh-silvie-nie-som-zlatokopka/]TU[/lin­k]

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM