Webnoviny - Svet

Pribúda pacientov, ktorí sú po operácii na lôžku jeden deň

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Jednodňová starostlivosť má na Slovensku stúpajúci trend takmer vo všetkých odboroch, kde je zavedená – v chirurgii, ortopédii, poúrazovej a plastickej chirurgii, gynekológii a pôrodníctve, oftalmológii, otorinolaryngológii aj urológii.

Menej výkonov v roku 2010 oproti roku 2009 zaznamenalo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) iba v odbore gastroenterologická chirurgia a gastroenterológia.

Z celkového počtu 86 914 výkonov najviac jednodňových bolo v roku 2010 v špecia­lizačných odboroch gynekológia a pôrodníctvo, chirurgia, ortopédia, úrazová a plastická chirurgia a oftalmológia.

V trende jednodňovej starostlivosti sa približujeme k vyspelým krajinám

„Jednodňová starostlivosť je vo vyspelých krajinách zaužívaná, a základným princípom je, že pooperačná hospitalizácia si nevyžaduje viac ako 24 hodín,“ uviedol riaditeľ NCZI Andrej Orban. Napríklad v USA takto artroskopicky ošetrujú viac ako 90 % pacientov s poškodením menisku.

Na Slovensku sa jednodňová ambulantná starostlivosť postupne rozširuje najmä pre jej výhodnosť pre pacientov i poisťovne. Najviac denných miest pre jednodňovú starostlivosť je pritom v Košickom kraji, nasleduje Bratislavský a Trenčiansky. Najmenej možností v jednodňovej starostlivosti je v Trnavskom kraji.

Čo sa týka najčastejších výkonov, v odboroch chirurgia, ortopédia, úrazová chirurgia a plastická chirurgia bolo v rámci jednodňovej starostlivosti najviac operácií benígnych a malígnych nádorov kože, podkožia a svalu. Nasledujú artroskopické výkony v kolennom zhybe a operácie kŕčových žíl dolných končatín

Odstránenie nosohltanovej mandle je prípad pre jednodňovú starostlivosť

Oftalmológovia operovali v jednodňovej starostlivosti najmä pacientov s diagnózou sivého zákalu, kedy implantovali umelé vnútroočné šošovky. V odbore otorinolaryngológia sa najviac pacientov podrobilo v rámci jednodňovej starostlivosti odstráneniu nosohltanovej mandle pod endoskopickou kontrolou.

Národné centrum zdravotníckych informácií je štátna príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zabezpečuje úlohy v oblasti informatizácie a elektronizácie zdravotníctva, štandardizácie informačnej sústavy zdravotníctva, zberu, spracovania a poskytovania zdravotníckych štatistických údajov a poskytovania knižnično-informačných služieb z oblasti lekárskych vied a zdravotníctva. Taktiež je prevádzkovateľom národných zdravotných registrov a národných administratívnych registrov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM