Webnoviny - Svet

PRIESKUM: Smer v jasnom vedení, SMK ani percento

WEBNOVINY.SK

SMK by zaznamenala dramatický pokles hlasov. Foto: Ilustračné foto SITA/Peter Žákovič BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Ak by sa voľby do Národnej rady SR uskutočnili v júli, do parlamentu by sa dostalo šesť súčasných parlamentných strán. Najviac hlasov by dostal Smer-SD, pre ktorý by sa rozhodlo 39,7 percenta ľudí. SDKÚ-DS by volilo 15,3 percenta voličov a KDH 11,7 percenta voličov. Kreslá v Národnej rade SR by obsadili tiež poslanci SaS, strana by získala 11,5 percentnú podporu. Most-Híd by v júli podľa prieskumu volilo 9 % a SNS 5,1 percenta respondentov. SMK klesla podpora pod jedno percento. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry MEDIAN SK, ktorý uskutočnila od 21. júna do 18. júla na reprezentatívnej vzorke 1 084 respondentov vo veku 18 až 79 rokov. Výsledky vyplývajú z odpovedí respondentov, ktorí nevylúčili účasť na voľbách a vedia, koho budú voliť.

Brány parlamentu by neprekročila ĽS-HZDS, ktorú by podporili tri percentá oslovených, SDĽ, pre ktorú by sa rozhodlo 1,1 percenta voličov ani SMK s podporou 0,9 percenta.

Na voľbách by sa podľa prieskumu zúčastnilo 68,3 percenta ľudí. Z toho 39,7 percenta by išlo voliť určite a 28,6 percenta skôr áno ako nie. Na voľbách by sa nezúčastnilo 29,9 percenta voličov. Z nich 22,4 percenta by nešlo dať svoj hlas určite a 7,5 percenta opýtaných odpovedalo, že skôr nie. O účasti na voľbách sa nerozhodlo 1,8 percenta ľudí.

Pokiaľ k počtu rozhodnutých pripočítame aj respondentov, ktorí v čase prieskumu neboli ešte rozhodnutí komu dajú svoj hlas, nerozhodnutých je 6,7 percenta ľudí. Najväčšie percento podpory – 36,6 má medzi voličmi Smer-SD. Druhá najčastejšie menovaná bola SDKÚ-DS s 14,1 percentami, tretie KDH s 10,8 percentami, štvrtá nasleduje SaS so 10,6 percentami. Ďalej nasledujú Most-Híd (8,3%) SNS (4,7%), ĽS-HZDS (2,8%) a SDĽ (1,0%). Preferencie žiadnej ďalšej strany alebo hnutia by nepresiahli jedno percento.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM