Webnoviny - Svet

Príjmy verejnej správy z daní budú výrazne nižšie

WEBNOVINY.SK

Podľa v pondelok zverejnených dlho očakávaných daňových prognóz totiž verejná správa v tomto roku vyberie na daniach až o 832,6 mil. eur menej, ako rezort Jána Počiatka predpovedal. Foto: BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Daňové príjmy verejnej správy na Slovensku budú výrazne nižšie ako rezort financií pôvodne predpokladal. Podľa v pondelok zverejnených dlho očakávaných daňových prognóz totiž verejná správa v tomto roku vyberie na daniach až o 832,6 mil. eur menej, ako rezort predpovedal v poslednej prognóze v septembri minulého roka.

Ešte výraznejší prepad však ministerstvo financií očakáva v budúcom roku, pre ktorý výhľad daňových príjmov zrevidoval dokonca o 1,016 mld. eur a pre rok 2012 o 1,253 mld. eur. „Pokles daňových príjmov oproti prognóze zo septembra 2009 odzrkadľuje horšiu skutočnosť roka 2009 a zhoršenie prognózy ukazovateľov makroekonomického prostredia, ktoré súvisia s výberom daní,“ konštatuje v komentári k aktuálnej daňovej prognóze Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR.

Celkové príjmy verejnej správy však čaká výpadok ešte výraznejší. Horšie by sa totiž mali podľa prognózy vyvíjať aj príjmy zo zdravotných a sociálnych odvodov. Po započítaní ich výpadku by tak príjmy verejnej správy mali byť v tomto roku oproti predchádzajúcej prognóze nižšie o 1,019 mld. eur, čo je 1,6 % hrubého domáceho produktu. Celkový výpadok v budúcom roku rezort financií aktuálne prognózuje na 1,360 mld. eur, teda 1,9 % výkonu ekonomiky a v roku 2012 dokonca na 1,768 mld. eur, teda 2,4 % hrubého domáceho produktu.

Ministerstvo tak predpovedá nižší výber daní a odvodov napriek tomu, že v nedávnej makroprognóze navýšilo odhad ekonomického rastu. „Dôvodom je skutočnosť, že k rýchlejšiemu rastu prispievajú najmä oživenie exportu a investície vrátane zásob, ktoré sú od dane oslobodené, resp. nepodliehajú zdaneniu,“ uvádza Inštitút finančnej politiky s tým, že naopak, odhad ukazovateľov vývoja trhu práce a spotreby domácností, ktoré majú najväčší vplyv na výnos daní a odvodov, bol výrazne znížený.

Okrem zmeny makroekonomického prostredia boli pritom podľa inštitútu od septembra minulého roku, teda od posledného zverejnenia daňovej prognózy, uskutočnené aj viaceré legislatívne zmeny s celkovým ročným negatívnym vplyvom na príjmy verejnej správy na úrovni 0,1 %. Legislatívne opatrenia sa týkajú dane z príjmov fyzických osôb, dane z pridanej hodnoty a spotrebnej dane z minerálneho o­leja.

Ministerstvo financií tak k zverejneniu daňovej prognózy pristúpilo až po trištvrte roku od poslednej prognózy. Podľa dovtedajšej tradície rezort zverejňoval prognózy aj vo februári, tentoraz však daňovú prognózu nezverejnil. Opozíciou bolo za to ministerstvo kritizované a obviňované, že sa snaží zatajiť pred parlamentnými voľbami negatívne informácie o vývoji verejných financií.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM