Rôzne

Primátor Choma sa na Žilinčanov obracia s výzvou: Takto nahraďte svoje autá...

Primátor Žiliny Igor Choma sa rozhodol obrátiť na obyvateľov so zaujímavou výzvou. Svoje slová adresoval predovšetkým motoristom. Ako by mali skúsiť nahradiť svoje štvorkolesové tátoše?

Ilustračný obrázok k článku Primátor Choma sa na Žilinčanov obracia s výzvou: Takto nahraďte svoje autá...
Zdroj: TASR

V rámci blížiaceho sa Európskeho týždňa mobility vyzýva Žilinčanov primátor mesta Igor Choma, aby od stredy 16. do utorka 22. septembra využili na cestu do práce alebo školy akúkoľvek ekologickú formu dopravy.

„Obraciam sa na Žilinčanov, aby sa aj tento rok opäť zapojili do Európskeho týždňa mobility 2015. Ak vám to okolnosti dovolia, nahraďte svoje auto bicyklom či MHD dopravou, prípadne sa do práce alebo školy prejdite pešo a to nielen dňa 22. septembra, ale počas celého týždňa. Ocením, ak sa v našom meste bude čoraz viac využívať akákoľvek ekologická forma dopravy,“ vyzýva primátor.

Ako informoval Pavol Čorba, hovorca mesta Žilina, Európsky týždeň mobility je najrozšírenejšia svetová kampaň na podporu udržateľnej dopravy a od roku 2002 sa každoročne koná v týždni od 16. do 22. septembra pri príležitosti Medzinárodného dňa bez áut. „Cieľom kampane je rozšíriť povedomie o vplyve dopravy na klimatické zmeny a na kvalitu života v meste, ale aj podporiť cyklodopravu a verejnú hromadnú dopravu. Motto tohtoročnej kampane je Vyber, zmeň, kombinuj,“ priblížil hovorca.

Súčasťou Európskeho týždňa mobility býva i cestovanie v MHD zadarmo. Preto nás zaujímalo, či tak bude tento rok aj v Žiline: „V tomto ročníku Európskeho týždňa mobility nebude žilinská MHD zadarmo,“ povedal hovorca.

Program Európskeho týždňa mobility 2015

Štramanda a modrofúz: Súťaž o najelegantnejšiu cyklistku/cyklistu a najvtipnejšiu fotografiu cyklistky/cyklistu. Termín: 27. 8. až 22. 9.

Presadni na MHD a vyhraj súťaž s DPMŽ o bezplatné lístky na MHD: Každý nový cestujúci, ktorý si v období od 16. do 22. septembra zakúpi čipovú kartu s predplatenými lístkami na MHD bude zaradený do zlosovania o rovnakú hodnotu predplatených lístkov.

Cykloškola pre najmenších: Mestská polícia v Žiline pozýva malých cyklistov na detské dopravné ihrisko na Vlčincoch, aby si preskúšali znalosti z cestnej premávky a zároveň si precvičili zručnosti na cyklistickej dráhe so svetelnou signalizáciou dopravnými značkami. Po absolvovaní kondičnej jazdy dostane každý účastník vodičský preukaz malého cyklistu a malý darček. K dispozícii bude cca 30 detských bicyklov. Termín: sobota 19. 9. od 10.00 hod.

Veľká jesenná cyklojazda: Tradičná cyklojazda ulicami Žiliny so štartom na Námestí A. Hlinku a cieľom na Mariánskom námestí, kde sa uskutoční vyhodnotenie súťaže Štramanda a Modrofúz a koncert hudobnej skupiny Balkansambel. Termín: 22. 9. o 17.00 hod.

Výskumná stanica Žilinskej univerzity: Ako sa simuluje dopravný uzol: Aj Stanica Žilina-Záriečie je nielen kultúrnym, ale aj dopravným uzlom. Prečo je lepšie prevádzku aj takéhoto logistického uzla najskôr nasimulovať? Vysvetlia Norbert Adamko a Miloš Zaťko z Fakulty riadenia a informatiky ŽU na Stanici-Záriečie v Žiline. Termín: 23. 9. o 19.00 hod.

Workshop skrášľovania bicyklov: Máš bicykel, ktorý sa Ti už nepáči? Inšpiruj sa v cyklodielni Recykel (Závodská cesta 3 v Žiline). Termín: 26. 9. od 10.00 hod.

S hadom na zebre: Súťaž pre žiakov ZŠ, ktorí radi dochádzajú do školy inak ako autom. Viac informácií hľadaj vo svojej základnej škole.Termín: 21. 9. – 2. 10.

Na bicykli za vzdelaním: Prihlás sa vo svojej základnej škole na cyklojazdu, ktorá Ti umožní dozvedieť sa viac o téme, ktorá bude predmetom cyklojazdy. Termín: 16. – 22. 9.

Susedská slávnosť: Cieľom Susedskej slávnosti, ktorá sa tentoraz uskutoční na Vlčinciach, je nechať obyvateľov užiť si svoje mesto, zaplniť ulice, dať verejným priestorom nový význam a zdieľať spoločné veci. Termín: 27.9. od 15.00 hod.

Medzinárodný deň bez áut – 22. 9.: Vodiči, skúste v tento deň nechať svoje auto doma a prepravovať sa počas tohto dňa inak. Využiť môžete svoje nohy, bicykel alebo MHD.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM