Webnoviny - Svet

Prioritou premiéra je problém u daniarov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) – Noví ministri musia vypracovať návrh Programového vyhlásenia vlády (PVV) a predložiť ho parlamentu do 2. mája.

Tridsaťdňovú lehotu od vymenovania im na zostavenie programu ukladá Ústava SR.

Dva najvážnejšie problémy sa chystá Fico vyriešiť ešte pred Veľkou nocou. Na štvrtok avizoval stretnutie k eurofondom i kríze u daniarov. S ministrami práce, financií, hospodárstva a vnútra bude rokovať o projektoch, ktoré je nevyhnutné predložiť do 13. apríla Bruselu, ak chceme využiť 2,3 miliardy eur na podporu zamestnávania mladých. S ministrom financií bude hovoriť o stratégiách, ako sfunkčniť daňový systém a finančnú správu, ktorá je stále v krízovom režime. “Pokiaľ nemáme funkčný daňový systém, tak sme naozaj banánová republika,“ uviedol Fico.

Obrazom: Poslanci zložili sľub

Kabinet v stredu rokoval o návrhu, podľa ktorého mala vláda stihnúť pripraviť zámer PVV do 13. apríla, no materiál napokon stiahli. Premiér Robert Fico to odôvodnil tým, že chce o zámeroch vlády rokovať so sociálnymi partnermi.

“Do zajtrajšieho dňa, do štvrtka, majú sociálni partneri na základe dohody z okrúhleho stola predložiť vláde SR kľúčové témy, ktoré by chceli diskutovať s vládou a dostať základné posolstvá z týchto kľúčových tém do PVV,“ vyhlásil na tlačovej konferencii po prvom zasadnutí vlády Fico.

Časový harmonogram bilaterálnych rokovaní so zamestnávateľmi, odborármi, cirkvami, obcami a mestami, VÚC či akademikmi bude schvaľovať vláda na zasadnutí v stredu 11. apríla. V tento deň má kabinet rozhodnúť aj o definitívnom dátume, kedy predloží PVV parlamentu. „Nechceme si zo sociálnych partnerov vytvoriť figový list, urobíme všetko pre to, aby sme mohli PVV označiť za dokument, ktorý vznikol vo veľmi intenzívnom sociálnom dialógu,“ poznamenal Fico.

Vláda vymenila šéfa služobných úradov ministerstiev

Kabinet Roberta Fica na svojom prvom rokovaní schválil aj návrh na odvolanie troch veľvyslancov. Títo ľudia by sa mali ujať vládnych funkcií, nepôjde teda o ich sťahovanie z našich zahraničných ambasád. „Majú pracovať na pozícii štátnych tajomníkov, resp. na pozícii vedúceho služobného úradu jedného z ministerstiev,“ povedal premiér Robert Fico (Smer-SD) na tlačovej besede po rokovaní vlády.

Návrhy na odvolanie veľvyslancov kabinet prerokoval ako zvyčajne v dôvernom režime, takže mená nezverejnili. Veľvyslancov môže na vládny návrh odvolať prezident. V médiách sa už objavilo, že spomedzi slovenských diplomatov by sa mohol stať štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí veľvyslanec v USA Peter Burian.

V rezorte obrany by sa zas mal stať dvojkou veľvyslanec pri NATO Miloš Koterec, ktorý bol v minulosti aj veľvyslancom pri OSN. Ústavná trojica riešila ústavu a štát

Premiér na prvom zasadnutí novej vlády s prezidentom Ivanom Gašparovičom a predsedom parlamentu Pavlom Paškom diskutoval o prípravách osláv 20. výročia schválenia Ústavy SR a vzniku štátu.

„Je tu nepochybne veľmi dôležitá udalosť v roku 2012, a to je 20. výročie schválenia Ústavy SR a potom 1. januára 2013 20. výročie vzniku SR. Ide o tak významné udalosti, že sa vyžaduje spolupráca troch najvyšších ústavných činiteľov, aby boli pripravené dôstojné pripomienky ako aj všetky ostatné sprievodné udalosti, ktoré k takémuto okrúhlemu jubileu patria,“ konštatoval po zasadnutí kabinetu premiér.

Účasťou hlavy štátu a šéfa parlamentu na úvodnom rokovaní vlády podľa neho išlo predovšetkým o vyslovenie vzájomnej podpory ako aj pomenovanie niektorých priorít, v rámci ktorých chcú spolupracovať.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM