Webnoviny - Svet

Pripravovaný štrajk učiteľov podporia aj Nové školské odbory

WEBNOVINY.SK

K štrajku Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) z Konfederácie odborových zväzov (KOZ) sa pridávajú aj Nové školské odbory (NŠO).

„Predsedníctvo NŠO vyzýva svojich členov a sympatizantov z radov zamestnancov školstva, aby sa 13. septembra pridali k vyhlásenému ostrému štrajku,“ apeluje predseda NŠO Ľudovít Sebelédi.

„Posielajte ďalej, hovorte medzi sebou, povzbudzujte sa, nedajte sa,“ uvádza ďalej vo výzve šéf NŠO. Odborári vyhlásili jednodňový výstražný štrajk na 13. septembra po pondelkovom mimoriadnom zasadnutí Rady OZ PŠaV.

Učitelia sa chystajú zatvoriť školy od 6:00 do 18:00 presne po roku od protestného stretnutia pred Úradom vlády SR. Rozhodli sa tak z dôvodu, že rokovania zástupcov zväzu s ministerstvom školstva ani za rok nepriniesli očakávané výsledky.

„Od štrajku očakávame ústretovosť od vládnych činiteľov, aby sa zaoberali zlou situáciou v školstve a predovšetkým mzdami zamestnancov,“ uviedol predseda OZ PŠaV Pavel Ondek.

Štrajk bude v materských, základných, stredných aj vysokých školách, kde majú odbory 50-tisícovú členskú základňu. Školy budú informovať rodičov o vyučovaní, respektíve jeho zrušení podľa počtu zamestnancov, ktorí sa na štrajku zúčastnia.

Jedným z dôvodov na štrajk je aj predložený návrh rozpočtu SR na roky 2013 až 2015 v rezorte školstva. Odbory žiadajú upraviť rozpočet tak, aby reálne platy zamestnancov v školstve porástli budúci rok minimálne o 10 percent.

Taktiež volajú po úprave systému odmeňovania, ktorý by zabezpečil pedagogickým a odborným zamestnancom platy na úrovni 1,2 až 2,0-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve.

Pre odborárov je prioritou aj celkové systémové navýšenie financií do školstva tak, aby bol podiel z HDP do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM