Zo Slovenska

Prišli k nám i z Oceánie: Ktorí turisti najčastejšie využívali zdieľané ubytovanie na Slovensku?

Zhruba tri štvrtiny hosťovských prenocovaní v rámci krátkodobého ubytovania na Slovensku si rezervovali turisti zo zahraničia.

Ilustračný obrázok k článku Prišli k nám i z Oceánie: Ktorí turisti najčastejšie využívali zdieľané ubytovanie na Slovensku?
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Najčastejšie si zdieľané ubytovanie na Slovensku okrem domácich hostí predvlani objednávali Česi, Poliaci a Briti. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR v piatok na základe experimentálnych dát Eurostatu o využití on-line platforiem na rezerváciu krátkodobého ubytovania v Európskej únii (EÚ).

Podklady na analýzu poskytli štyri najväčšie on-line platformy pre ubytovacie služby – Airbnb, Booking, Expedia Group a Tripadvisor a štatistika vychádza z počtov rezervácií.

Cez najväčšie platformy zdieľanej ekonomiky v oblasti cestovného ruchu si v roku 2019 návštevníci na Slovensku objednali ubytovanie na 2,4 milióna nocí.

Najmä susedia

Zhruba tri štvrtiny hosťovských prenocovaní v rámci krátkodobého ubytovania na Slovensku si rezervovali turisti zo zahraničia. Išlo predovšetkým o rezervácie z Českej republiky (370-tisíc nocí) a Poľska (283-tisíc).

Viac ako 100-tisíc prenocovaní mali aj turisti z Veľkej Británie, Dánska a Maďarska. „Zdieľané formy na zabezpečenie si ubytovania v súkromí na Slovensku však využili aj turisti z Ameriky, Ázie či Austrálie a Oceánie. Viac ako štvrtinu, 614-tisíc hosťovských nocí, si však objednali Slováci,“ poznamenali štatistici.

Najnižšie v Európe

Počet rezervácií ubytovaní na Slovensku však patrí medzi najnižšie v Európe. Krajina mala v roku 2019 piaty najnižší počet strávených nocí a šiesty najmenší počet rezervovaných pobytov v EÚ.

„Najčastejšie si návštevníci na Slovensku rezervovali ubytovanie na obdobie letných mesiacov, až 32 % hosťovských prenocovaní sa zrealizovalo počas júla (350-tisíc) a augusta (395-tisíc),“ vyčíslili štatistici s tým, že viac než 200-tisíc nocí strávili návštevníci v ubytovacích zariadeniach ešte vo februári.

Ktoré kraje boli top?

Z regionálneho hľadiska bol najčastejším cieľom návštevy s rezerváciou cez ubytovacie platformy Bratislavský kraj (765-tisíc hosťovských nocí). Na druhom mieste bol Žilinský kraj (598-tisíc) nasledovaný Prešovským krajom (476-tisíc).

Ďalšie dáta ukazujú, že Slovensko dosiahlo v roku 2019 prostred­níctvom spomínaných platforiem 300-tisíc rezervácií. Je to približne rovnako, ako mali Slovinsko či Cyprus.

„V priemere návštevníci strávili na Slovensku 7,9 noci, v celej EÚ to bolo 10,4 noci. Zaujímavosťou je napríklad, že Cyprus s približne rovnakým počtom rezervácií ako SR, mal výrazne dlhšie pobyty, až 16,4 noci na návštevníka,“ porovnali štatistici.

Objednávatelia si na Slovensku najčastejšie prenajímali byty či domy, iba desatina nocovala v spoločných zariadeniach. Súčasne platilo, že 90 % hosťovských prenocovaní sa zrealizovalo v ubytovacích priestoroch s kapacitou do desať lôžok.

Ilustračné foto, TASR

Čo je potrebné vedieť k letným dovolenkám?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM