Webnoviny - Svet

Príspevková organizácia Mestské divadlo nevznikne

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Bratislavská príspevková organizácia Mestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava, ktorá mala od 1. januára 2010 prevádzkovať mestské divadlo, nevznikne. Rozhodli o tom mestskí poslanci, ktorí na dnešnom rokovaní zrušili uznesenie prijaté v máji tohto roka. „Divadlo fungovalo aj prostredníctvom Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS) počas kultúrneho leta. Nie je preto potrebné, aby v tejto finančnej situácii musela vzniknúť nová organizácia,“ zdôvodnil predkladateľ návrhu – poslanec Štefan Holčík. Zároveň doplnil, že divadlo by malo prevádzkovať BKIS. K jeho názoru sa priklonili aj ďalší poslanci, podľa Mateja Landla by napríklad len zakúpenie novej svetelnej či zvukovej techniky vyšlo na približne jeden milión eur. „Divadlo môže fungovať pokojne cez BKIS a s jeho technikou,“ doplnil primátor mesta Andrej Ďurkovský.

Pôvodne mali mestskí poslanci na dnešnom rokovaní zvoliť na základe výberového konania riaditeľa novej príspevkovej organizácie, samotná organizácia mala začať plne fungovať od budúceho roku Námestníčka primátora Anna Dyttertová navrhovala oddialiť tieto termíny až na máj s tým, že riaditeľa by vybrali na aprílovom zasadaní. Zdôvodňovala to tým, že letná prevádzka divadla odhalila isté problémy. „Nemôžeme urobiť výberové konanie na riaditeľa, kým nie sú jasné kritéria. Tie môžeme ponúknuť až na základe schváleného rozpočtu. Potrebujeme čas, aby sa aj verejnosť mohla oboznámiť s presnými podmienkami a skutoční záujemcovia potom predložia svoje ponuky,“ argumentovala námestníčka. Ďalšie potrebné informácie k zodpovednému rozbehu novej príspevkovej organizácie mesta je možné získať po skončení aspoň jednej divadelnej sezóny a tiež je podľa nej potrebný záťažový test divadla a celej divadelnej techniky, na ktorý desať komorných predstavení počas kultúrneho leta nestačí. Do techniky bude podľa nej tiež potrebné investovať. „Divadlo sme prevzali v nepoužívani­aschopnom stave, bez únikových východov, klimatizácie a kotolne. Investovali sme už nemalú čiastku a zrejme jeden milión na techniku ešte budeme musieť použiť. Alebo môžeme využívať techniku BKIS,“ doplnil primátor.

Hlavné mesto odkúpilo budovu Divadla P. O. Hviezdoslava aj s pozemkom za 1 986 789 € a zaviazalo sa, že bude divadlo pod rovnakým názvom ďalej využívať na umeleckú činnosť. Štát od hlavného mesta za to získal budovu Múzea židovskej kultúry, tzv. Zsigrayovu kúriu na Židovskej ulici v Starom Meste a pozemky pod starou budovou Slovenského národného divadla na Gorkého ulici. Pre zlý technický stav bolo treba budovu rekonštruovať za približne 663 878 €. Mesto v súvislosti s prevádzkovateľom vypísalo výberové konanie, o ponuke rozhodovala osemčlenná komisia. Tá spomedzi siedmich uchádzačov vybrala víťaza – občianske združenie Scene. Rozhodnutie komisie malo pre mestské zastupiteľstvo len odporúčací charakter. Poslanci však nepodporili pôsobenie občianskeho združenia v tomto divadle, namiesto toho navrhli zriadiť príspevkovú organizáciu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM