Webnoviny - Svet

Privatbanka chce rásť aj v tomto roku

WEBNOVINY.SK

Foto: banky.skBRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Privatbanka, ktorej vlastníkom je finančná skupina Penta, predpokladá, že za rok 2010 dosiahne plánovaný čistý zisk zhruba 3,45 mil. eur. V medziročnom porovnaní by išlo o nárast, keďže za rok 2009 evidovala zisk po zdanení na úrovni 3,035 mil. eur. Ambíciou Privatbanky vždy bolo podľa riaditeľa odboru privátneho bankovníctva Michala Šubína spravovať financie klientov konzervatívne so snahou o dosahovanie dlhodobo udržateľných výnosov. V uplynulom roku objem spravovaného majetku vzrástol o viac ako 30 % a v roku 2011 chce Privatbanka rásť minimálne rovnakým tempom.

Vďaka tomuto prístupu bola Privatbanka schopná dosahovať podľa Šubína pozitívne zhodnotenie aj v rokoch 2008 a 2009, keď iné trhy výrazne poklesli a taktiež v roku 2010. Túto filozofiu banka nechce meniť. „Vďaka tomu naši klienti nie sú konfrontovaní so stratami a nemusia výrazne meniť svoj prístup k investovaniu. Všeobecne sa ale dá povedať, že klienti sú viac konzervatívni ako v minulosti, venujú väčšiu pozornosť rizikám,“ skonštatoval Šubín.

Vzhľadom na to, že sa podstatne nezmenili trhové podmienky, Privatbanka očakáva postupný a pozvoľný rast úrokových sadzieb a možný rast inflácie. Pretože trhy zostanú volatilné, Privatbanka je presvedčená, že jedinou odpoveďou je kvalitne diverzifikované portfólio, aktívne riadené a teda pod sústavnou kontrolou. Finančná skupina Penta, ktorá nedávno kúpila 88,71-percentný podiel v Dexia banke Slovensko, chce v prvom rade dokončiť túto transakciu. Jej prioritou je aj realizácia stratégie rastu a rozvoja služieb tejto banky. No v rámci bankového sektora Penta monitoruje ďalšie možnosti a nevylučuje záujem aj o ďalšie banky, ktoré môžu byť na predaj.

Privatbanka bude pokračovať tak ako doteraz. Synergie medzi obidvoma bankami, teda Privatbankou a Dexiou, budú predmetom analýzy. Investície v bankovom sektore Penta posudzuje v stredno- až dlhodobom horizonte a tento fakt bude brať do úvahy pri budúcich rozhodnutiach. Názov banky v roku 2011 nebude meniť. Privatbanka, ktorá do konca októbra 2005 vystupovala pod názvom Banka Slovakia, vznikla zakladateľskou zmluvou 2. augusta 1995. V roku 2003 sa jej majoritným akcionárom stala rakúska banka Meinl Bank AG spolu so svojou dcérskou spoločnosťou BASL Beteiligungsver­waltungs GmbH. O slovenskú banku prejavila záujem finančná skupina Penta a v prvej polovici júla 2007 koncentráciu schválil Protimonopolný úrad SR. V súčasnosti už vlastní skupina Penta v Privatbanke 100 % akcií. Banka sa špecializuje na poskytovanie služieb privátneho bankovníctva. Druhou hlavnou oblasťou činnosti banky je korporátne bankovníctvo.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM