Zo Slovenska

PROBLÉMOM nie sú len rastúce ceny energií: O KOĽKO si priplatíme za vodu?

Najväčší vplyv na nárast cien vodného a stočného majú výrazne zvýšené náklady na elektrickú energiu potrebnú na čerpanie a čistenie vôd vo vodárenských sieťach.

Ilustračný obrázok k článku PROBLÉMOM nie sú len rastúce ceny energií: O KOĽKO si priplatíme za vodu?
Zdroj: pixabay.com

Priemerné zvýšenie ceny za dodávku pitnej vody a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou dosiahne v bežnej domácnosti oproti minulému roku 2,50 eura mesačne. Informoval o tom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), podľa ktorého budú ročné náklady na tieto služby v priemere 262,53 eura.

Čo ovplyvnilo cenu?

„Najväčší vplyv na nárast cien vodného a stočného majú výrazne zvýšené náklady na elektrickú energiu potrebnú na čerpanie a čistenie vôd vo vodárenských sieťach,“ priblížil predseda ÚRSO Andrej Juris. V menšej miere cenu ovplyvnil rast cien vstupov, ako napríklad materiálu potrebného na opravy a údržbu sietí alebo chemikálií na úpravu pitnej vody a čistenie odpadovej vody. Úrad zároveň upravil povolené množstvo strát vodárenských sietí a stanovil limitné hodnoty osobných nákladov s cieľom zvýšiť efektívnosť prevádzky vodárenských spoločností.

Cena za dodávku pitnej vody pre štandardnú domácnosť sa zvýši v priemere o 12,07 eura ročne na 129,53 eura a cena za čistenie odpadovej vody vzrastie o 17,19 eura na na 133 eur ročne.

Cenové rozhodnutia

Na Slovensku pôsobí 14 veľkých vodárenských spoločností, ktoré zásobujú pitnou vodou z verejných vodovodov a odvádzajú a čistia odpadovú vodu verejnou kanalizáciou pre približne 90 % obyvateľov. Do konca roka 2022 vydal ÚRSO 12 cenových rozhodnutí na rok 2023 pre vodárenské spoločnosti, ktoré pokrývajú 92 % objemu pitnej vody a odpadovej vody vo veľkých vodárenských spoločnostiach na Slovensku.

Zvyšné cenové konania podľa úradu zatiaľ nie sú ukončené, pričom do vydania nových rozhodnutí platia ceny z predchádzajúceho obdobia. Okrem uvedených veľkých vodárenských spoločností pôsobí na Slovensku ďalších 115 malých vodárenských spoločností a vyše 500 miest a obcí si prevádzkuje vlastný verejný vodovod a kanalizáciu. Týmto subjektom a inštitúciám úrad postupne vydáva cenové rozhodnutia a potvrdenia o cene.

ilustračné foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM