Webnoviny - Svet

Problémy s medveďmi sa majú riešiť operatívnejšie

WEBNOVINY.SK

POPRAD 6. októbra (SITA) – Problémy s medveďmi navštevujúcimi intravilány obcí a miest v horských oblastiach by mohla už onedlho riešiť operatívna jednotka.
„Je záujem vytvoriť tím ľudí, ktorí budú urgentne riešiť tieto strety a bude rozhodovať, ak sa vyhodnotí, že medveď je nebezpečný, automaticky sa povie, ide na odstrel alebo na odchyt. To bude záležať od posúdenia konkrétnej situácie,“ povedal pre SITA Peter Novák z Mestského úradu vo Vysokých Tatrách.

Je to jeden z výsledkov stredajšieho rokovania predstaviteľov mesta Vysoké Tatry s ministerstvom životného prostredia a ministerstva pôdohospodárstva. „Je veľmi dobré, že o tomto probléme sa už začalo hovoriť na úrovni ministerstva,“ uviedol Novák.

Podľa neho v minulosti už bolo niekoľko rokovaní s úradmi životného prostredia, lesného úradu o probléme medveďov. Tieto inštitúcie však podľa neho nemali právomoci rozhodovať. Po rokovaní na ministerstve verí, že problém s medveďmi sa začne naozaj riešiť.

Medvede v Tatrách sú premnožené

Peter Novák si myslí, že medvede v Tatrách sú premnožené. Kým pred niekoľkými rokmi sa medvede objavili občas v oblasti Vyšných Hágov či Starého Smokovca, dnes je ich vidieť aj v ďalších mestských častiach ako Tatranská Lesná, Dolný Smokovec či Tatranská Lomnica.

Ešte pred pár rokmi robili problémy hlavne osamelé jedince. Dnes podľa Nováka nie je výnimkou, že naraz sa prídu do tatranských osád nakŕmiť dve medvedice, pričom každá má aj tri či štyri mláďatá. Toto podľa neho nie je normálne. Dôvodom častejších návštev medveďov v tatranských osadách môže byť aj to, že sú vytláčaní z ich prirodzeného prostredia alebo aj intenzívnym zberom lesných plodín.

Medvede vyhľadávajú kontajere plné potravy

Medvede do tatranských osád láka hlavne ľahký prístup k potrave v kontajneroch. „Tie kontajnery tu boli aj predtým a neboli chránené a medvede tu v podstate nechodili. V súčasnosti sú kontajnery na tých istých miestach a medvede ich navštevujú. Neodsúvame problém odpadového hospodárstva na druhú koľaj, je však otázka, prečo ich medvede navštevujú,“ povedal Novák.

Podľa samosprávy sú medvede v Tatrách premnožené. Mesto Vysoké Tatry pri obmene kontajnerov nakupuje také, ktoré sú zabezpečené proti medveďom. Na nové kontajnery dá mesto ročne 10 až 15 000 eur. „Tento problém to však nevyrieši. Podľa nás je medvedia populácia premnožená,“ dodal Novák. Problém podľa neho je aj v tom, že ešte nikto nepovedal, koľko je v Tatrách medveďov.

V TANAP-e žije asi 100 medveďov

Podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka na území TANAP-u, čo je asi 73 000 ha vlastného územia a 30 000 ha ochranného pásma, žije podľa kvalifikovaného odhadu asi 100 medveďov. Z nich asi desať percent je problémových. Tieto problémy však podľa neho spôsobuje hlavne človek a jeho správanie a najmä nakladanie s odpadom.

Sám však priznáva, že by bolo asi lepšie, keby bolo medveďov v Tatrách menej. „Kde však majú medvede žiť, ak nie v národnom parku,“ povedal Majko. Tiež priznáva, že medveďom sa v Tatrách darí. Vidieť medvedicu aj so štyrmi mláďatami bolo v minulosti raritou, dnes je takýchto prípadov viac.

Pohyb medveďov aj v podtatranských obciach, ako napríklad v Batizovciach, súvisí podľa Majka s nedostatkom lesného ovocia v tomto roku. Keďže medvede potrebujú na prezimovanie aj cukry, hľadajú si ich v záhradách v podhorských obciach v podobe sliviek či jabĺk. V minulosti bol podobný problém s medveďmi aj v Demänovskej doline. Tam sa však postupne podarilo tento problém eliminovať, hoci stále sa objavia prípady návštevy medveďov v blízkosti ľudských obydlí.

Premnožené medvede sú hrozbou pre cestovný ruch

Hoci zatiaľ nedošlo k fyzickému stretu medveďa s človekom v tatranských osadách, podľa Petra Nováka je to len otázka času.

Premnožené medvede sú podľa riaditeľa Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Petra Chudého hrozbou pre horský cestovný ruch.

„Zatiaľ sa medvede pohybujú v blízkosti obydlí len večer a skoro ráno, ale je známy prípad, keď pred časom sa pohyboval mladý medveď v oblasti Soliska. Treba si však uvedomiť, že hoci to bol malý medvedík, stále je to divé zviera,“ povedal Chudý. Šéf Združenia cestovného ruchu si myslí, že je len otázka času, kedy môže v Tatrách dôjsť k stretu človeka s medveďom.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM