Krimi Zo Slovenska

Proces v kauze brutálnej vraždy sa stále naťahuje, môže trvať ďalšie roky

Súdny proces v prípade brutálnej vraždy z februára 2005, ktorý mal byť dnes nanovo otvorený po ôsmich mesiacoch, môže trvať ďalšie roky.

Ilustračný obrázok k článku Proces v kauze brutálnej vraždy sa stále naťahuje, môže trvať ďalšie roky
Zdroj: TASR

„Okresný súd Bratislava I odročil dnes hlavné pojednávanie na 29. novembra z dôvodu neúčasti obžalovaného Martina J., u ktorého súd nemal vykázané doručenie predvolania. Súd účasť obžalovaného na ďalšom pojednávaní bude zabezpečovať predvedením za súčinnosti Policajného zboru,“ uviedol dnes hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

„Aby vrah behal po slobode bez potrestania, to je divné. Či sa spravodlivého rozsudku dožijem, neviem, hlavne po toľkých rokoch súdnych prieťahoch,“ povedal otec zavraždeného.

Obžalovaný sa nedostavil

Situáciu skomplikovalo, že zákonný sudca v tejto veci Juraj M. odišiel od začiatku tohto roka do dôchodku. Bol obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Napokon bývalého sudcu súdy v Trenčíne spod obžaloby oslobodili. Tento sudca chcel už na začiatku tohto roka pristúpiť k vyhláseniu rozsudku, no Martin J. sa na posledné pojednávanie nedostavil a nedal súhlas svojmu obhajcovi na zastupovanie v neprítomnosti.

Koncom novembra 2015 vypovedala v kauze posledná svedkyňa, a to prostredníctvom telemosta. Obžalovaný sa pre chorobu nedostavil už na tohtoročné januárové pojednávanie. Navyše vtedy po viac ako roku nedal súhlas, aby sa konalo v jeho neprítomnosti.

„Je to špinavosť. Je to hra o čas,“ reagoval vo februári tohto roku na súde otec zavraždeného Michala Horeckého.

Napadol aj muža

Brutálnej vražde mala údajne predchádzať hádka. Martin J. podľa obžaloby spolu so svojím otcom obeť udierali päsťami, kopali ju, búchali jej hlavu o zľadovatenú zem v blízkosti Humenského námestia.

Súčasťou obžaloby pôvodne bolo aj obvinenie z ublíženia na zdraví. Martin J. mal ešte v roku 2003 po hádke napadnúť s rozbitým pohárom istého muža na diskotéke, čím ho pripravil o oko. Tomu predchádzalo obťažovanie priateľky obete.

Súd za to v novembri 2010 Martina J. odsúdil na dva roky s podmienečným odkladom na päť rokov a prikázal mu, aby poškodenému zaplatil viac ako 22-tisíc eur. Podmienečná lehota už však pre Martina J. neplatila. Súd vo februári 2013 rozhodol, že aj na neho sa vzťahuje prezidentská amnestia.

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM