Webnoviny - Svet

Prognózy rastu v roku 2010 sú stále krehké

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) – Slovenské hospodárstvo by sa po tvrdom páde v roku 2009 malo vrátiť v roku 2010 opäť do čiernych čísel. Oživenie však bude mierne a do značnej miery zapríčinené bázickým efektom. „Aj vzhľadom na výrazný novoročný prepad, ku ktorému v prvom štvrťroku 2008 prispela aj plynová kríza a vynútené odstávky výroby, možno očakávať, že v budúcom roku môže slovenská ekonomika dosiahnuť v medziročnom porovnaní čierne, mierne kladné čísla,“ myslí si analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo. Bankoví analytici pritom podľa centrálnej banky momentálne pre budúci rok predikujú hospodársky rast na úrovni 2,1 %. Berúc do úvahy medzikvartálne hospodárstva rasty z tohto roka je podľa neho Slovensko na dobrej ceste postupného zotavovania hospodárskej aktivity. Ani postupné oživovanie hospodárstva však nebude samozrejmosťou. „Hoci k silnejšiemu štvrťročnému oživeniu než u susedov prispieva aj proces geografickej optimalizácie výrobných kapacít nadnárodných koncernov, z ktorého slovenské závody prevažne benefitujú, stále neradno podceňovať krehké a hrboľaté vyhliadky na rast na našich najdôležitejších exportných trhoch, najmä v eurozóne,“ dodáva Vaňo.

Skutočnosť, že zatiaľ nemožno jednoznačne hovoriť o jednoznačnom víťazstve nad krízou, je riziko ohľadom budúceho vývoja slovenskej ekonomiky aj podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej. „Zaujímavý bude preto ešte vývoj svetovej ekonomiky nasledujúci po vyprchaní efektov protikrízových opatrení veľkých vlád. Tak napríklad dobre známe šrotovné zavedené vo viacerých európskych krajinách zmiernilo záporné čísla prepadov aj v našej produkcii áut,“ konštatovala.

Za dôležité analytička Poštovej banky považuje aj udržanie deficitu verejných financií na primeraných úrovniach. Vysoké deficity a následne narastajúci verejný dlh môžu totiž viesť k nepopulárnym opatreniam ako je napríklad zvyšovanie daní. „Rastúci dlh krajiny nie je práve najlepším signálom ani pre príchod zahraničných investícií na Slovensko,“ dodala Sadovská.

Svoju úlohu vo vývoji hospodárstva v roku 2010 zohrá podľa analytikov aj nezamestnanosť, ktorá bude za oživením hospodárstva zaostávať až niekoľko mesiacov. „Tak napríklad vyvrcholenie evidovanej miery nezamestnanosti očakávame v budúcom roku na prelome polrokov, konkrétnejšie na začiatku druhého polroka. Predpokladáme, že v tomto období bude evidovaná miera nezamestnanosti atakovať úroveň štrnástich percent,“ uviedla Sadovská.

Práve vyššia nezamestnanosť ako v roku 2009 nedovolí podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Márie Valachyovej slovenským domácnostiam výraznejšie zvyšovať spotrebu ani v roku 2010.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM