Webnoviny - Svet

Projekt Fabia Super 2000 míľnikom v histórii Škoda Motorsportu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 3. novembra (WN/PR) – Celkovo tri roky pauzy, vrátane roku usilovných príprav a roku náročného testovania, stáli pri zrode projektu Fabia Super 2000, ktorým Škoda Motorsport nadviazala na svoju unikátnu, viac ako storočnú tradíciu motoristického športu.

Továrenský tím predstavil svoj nový špeciál na januárovej rally Monte Carlo, kde príjemne prekvapil celý pretekársky svet a vyslúžil si slová plné uznania. Ďalšie súťaže seriálu IRC priniesli výnimočné momenty pre celý tím. Najmä víťazstvo posádky Hänninen – Markkula na júlovej ruskej rally a dve víťazstvá posádky Kopecký – Starý na českej a španielskej rally (v auguste a septembri) sa nezmazateľne zapísali do dejín rally športu pod značkou s okrídleným šípom v znaku. Kopecký so Starým sa vo svojej prvej sezóne umiestnili na výbornom druhom mieste šampionátu IRC a rovnakú pozíciu si vybojovala značka Škoda medzi výrobcami, a to napriek tomu, že sa programovo nezúčastnila na celom seriáli.

Michal Hrabánek, šéf tímu Škoda Motorsport, sa k projektu Fabia Super 2000 vyjadril: „Vstupovali sme do projektu s jasnou víziou troch hlavných línií – športovej (i), kde bola jasnou prioritou účasť na vybraných súťažiach IRC, zákazníckej (ii), kde bolo naším cieľom predať 10–15 vozidiel privátnym zákazníkom a spolupráca s našimi importérmi, a líniou ďalšieho vývoja vozidla (iii), čo je v podstate sústavný proces. Všetky tri línie sa navzájom prelínajú a ak sa pozrieme na naše výsledky v roku 2009, môžeme byť celkovo spokojní. Dosiahli sme cenné športové úspechy, stali sme sa plnohodnotnou konkurenciou ostatných značiek a som presvedčený, že sme vyvinuli rýchle a spoľahlivé auto, ktoré je schopné v spojení s kvalitnou posádkou víťaziť. Privátne tímy taktiež dosiahli v priebehu roka 2009 špičkové výsledky na viacerých úrovniach. Pripomeňme víťazstvo Švéda Patrika Sandella na nórskej a cyperskej rally v kategórii PWRC vo farbách tímu BRR, triumf gréckeho pilota Lambrosa Athanassoulasa s Fabiou S2000 v talianskom A-style tíme na rally Acropolis, alebo prvé miesto Nóra Eyvinda Brinyldsena v kategórii N na katalánskej rally. Fabie S2000 dosiahli skvelé výsledky taktiež v rámci národných šampionátov, a to najmä Rakúska (jazdec Raimund Baumschlager), Španielska (Alberto Hevia) a Talianska (Piero Longhi). Za volantom privátnej Fabie tímu BRR sa tiež blysol člen továrenského tímu Škoda Motorsport Juho Hänninen víťazstvom na fínskej rally. V kontexte s výsledkami sme značke Škoda urobili obrovskú reklamu.“

„Na poli predaja vozidiel súkromným subjektom sme doteraz predali 13 vozidiel a do konca roka by sme ešte chceli uskutočniť predaj minimálne troch ďalších špeciálov. Záujem počas celého roka prevyšoval naše výrobné možnosti, čo je určite výraz uznania kvalít Fabie Super 2000. Rovnako nás teší záujem zo strany importérov o podporu a participáciu na celom projekte. V konečnom dôsledku to prináša množstvo pozitívnych synergií pre značku Škoda na celom svete. V budúcnosti sa sústredíme na upevnenie pozícií na trhoch, ktoré sme už našim vozidlom oslovili – Taliansko, Španielsko, Rakúsko, Česko, Belgicko, Spojené arabské emiráty a cieľom je tiež vstúpiť do krajín s veľkým potenciálom ako pre motoristický šport, tak pre značku ako takú, a to do Nemecka, Poľska, Francúzska, Slovenska a severských krajín. Oblasť pokračujúceho vývoja vozidla, kde sa budeme naďalej usilovať o zlepšenie všetkých jeho parametrov, zostane verejnosti čiastočne skrytá“, pokračuje Hrabánek.

„Náš športový program pre tento rok končí. Našou prioritou pre nadchádzajúcu sezónu zastáva seriál IRC, rovnako ako tento rok sa budeme aj v budúcom zúčastňovať na vybraných súťažiach, radi by sme však počet našich štartov zvýšili. S istotou môžem povedať, že sa zúčastníme na januárovej Rally Monte Carlo, ktorá bude vďaka oznámenému rozsahu televízneho pokrytia stanicou Eurosport ďalším historickým medzníkom pre fanúšikov rally športu na celom svete. Rád by som poďakoval obom posádkam za výbornú celoročnú prácu, ktorá nespočíva len v najazdených kilometroch. Ku všetkému pristupovali s plnou vážnosťou a stopercentným nasadením a sú neoddeliteľnou súčasťou našich úspechov. Obrovská vďaka patrí celému tímu Škoda Motorsport, ktorý si medzi seba delí obrovské množstvo práce“, uzatvára tohtoročné hodnotenie Michal Hrabánek.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM