Webnoviny - Svet

Prokuratúra by mala rozhodnutia zverejňovať, tvrdia ministri

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Avizovaná potreba zmeniť fungovanie prokuratúry, s ktorou prišla vládna koalícia, by sa mala podľa šéfky rezortu spravodlivosti dotknúť napríklad povinnosti zverejňovať rozhodnutia prokuratúry. „Najmä tam, kde je vec rozhodnutím prokuratúry definitívne skončená,“ myslí si Žitňanská. Podobný názor má aj minister vnútra Daniel Lipšic, ktorý považuje prokuratúru za sprostredkovateľa medzi vyšetrovateľom a súdom, ktorý má právo veta. „Čo prokuratúra zavetuje, to nejde na súd, to nie je vyšetrované, čiže má veľké kompetencie a preto by bolo dôležité, aby ich vykonávala transparentne,“ tvrdí Lipšic.

Podľa Žitňanskej by aj prokuratúre prospeli otvorenejšie výberové konania Okrem toho treba diskutovať o možnosti zakázať dávanie tzv. negatívnych pokynov, ktoré dáva nadriadený prokurátor podriadenému, dozorujúcemu nejaký prípad. Lipšic pripomína, že Žitňanskej rezort už pripravuje zmeny legislatívy, ktoré majú oslabiť monokratický systém prokuratúry. „Aby prokurátori niesli procesne väčšiu nezávislosť, aby nemohli do ich činnosti zasahovať nadriadení prokurátori tým, že im vec odnímu, alebo im dajú pokyn, ako majú rozhodnúť,“ konštatoval minister. Podľa jeho názoru je ťažko obhájiteľné, že vyšetrovatelia sú procesne nezávislí a do ich práce nemôže nik zasiahnuť, ale prokurátor nezávislý nie je a nadriadený mu môže do práce zasiahnuť. „To sa mi už zdá ako prežitok,“ dodal Lipšic. Problém podľa neho nie je v prokurátoroch, ale systéme, ktorý treba zmeniť.

Žitňanská by sa vrátila aj k problematike tzv. súkromných žalôb v prípade, že žalobu nepodá prokuratúra. Otvorenie týchto tém a prípadné zmeny by podľa Žitňanskej pomohli zvýšiť dôveryhodnosť prokuratúry. „Samozrejme, je tam otázka zrušenia vojenskej prokuratúry a zapojenie týchto prokurátorov do činnosti všeobecnej prokuratúry,“ dodala ministerka.

Parlament opakovane nezvolil generálneho prokurátora, ktorý bude viesť túto inštitúciu od februára 2011, keď sa skončí funkčné obdobie Dobroslava Trnku. Voľbu sprevádzali problémy koalície dohodnúť sa na spoločnom kandidátovi. Premiérka Iveta Radičová vyhlásila, že podá demisiu, ak za generálneho prokurátora znova zvolia Trnku. Ten v tajnom hlasovaní poslancov 2. decembra získal o jeden hlas viac ako koaličný kandidát Jozef Čentéš, ani jeden z nich však nezískal potrebnú väčšinu. Koalícia teraz zvažuje verejnú voľbu generálneho prokurátora a hovorí aj o potrebe zmien v jej fungovaní.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM