Webnoviny - Svet

Protest detvianskych strojárov bol bez incidentov

WEBNOVINY.SK

BANSKÁ BYSTRICA 11. septembra (WEBNOVINY) – V Dolnom Kubíne sa krátko po 11:30 skončil protestný pochod odborárov a bývalých zamestnancov skrachovanej firmy PPS Detva Holding, proti mimoriadnemu dovolaniu správcu konkurznej podstaty skrachovaných Podpolianskych strojární Milana Miga voči rozsudku Najvyššieho súdu SR. Zhruba 150 účastníci pochodu chceli v mieste bydliska Miga upozorniť na to, že jeho dovolanie bráni vyplateniu miezd a odstupného z roku 2002 pre približne 1 300 bývalých zamestnancov PPS Detva Holding, dcérskej firmy Podpolianskych strojární, spolu zhruba 1,328 milióna eur. Ako pre agentúru SITA uviedol Stanislav Ľupták, predák odborov, ktoré pochod organizovali, podujatie sa uskutočnilo bez incidentov. Začalo sa krátko po 10:00 a protestujúci prišli postupne k Migovým kanceláriám aj jeho bydlisku. Osobne sa s ním nestretli, čo Migo organizátorom avizoval vopred, nechali mu však letáky so svojím stanoviskom, ktoré rozdávali aj okoloidúcim.

Migo pre agentúru SITA uviedol, že protest je podľa neho namierený voči nemu ako osobe a nie na podporu požiadaviek bývalých zamestnancov strojární. Dovolanie podal preto, lebo správca je zodpovedný za výkon svojej funkcie všetkým veriteľom a povinnosť konať v ich prospech mu ukladá zákon, čo Ľuptákovi povedal aj osobne na stretnutí vo štvrtok. Navyše podanie dovolania podľa neho neznamená, že peniaze sa nemohli bývalým zamestnancom PPS Detva Holding vyplácať, lebo dovolanie nemá odkladný účinok.

Hoci konkurzný správca PPS Detva Holding Vladimír Rybovič má už vyše šesť rokov na účte 4,980 milióna eur plus úroky za predaj podniku, dosiaľ nemohol ľuďom peniaze vyplatiť, lebo boli pre súdny spor s materskou firmou zablokované. Voči Migovmu tvrdeniu, že peniaze napriek dovolaniu môžu byť vyplácané, sa Rybovič ohradil. Podľa neho v konečnom dôsledku má Migovo podanie dovolania odkladný účinok. „Malo za následok, že ani konkurzný súd, ani ja ako správca konkurznej podstaty nemôže svojím konaním ani rozhodnutím prejudikovať rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý bude o podanom dovolaní rozhodovať. V praxi je takýto postup bežný a z dôvodu podania dovolania sú prerušované aj začaté exekučné konania,“ uviedol pre agentúru SITA Rybovič.

Vyrovnaniu pohľadávok bývalých zamestnancov strojární bráni súdny spor konkurzných správcov oboch firiem, ktorý sa začal v roku 2001. Rozhodovalo sa v ňom o platnosti či neplatnosti prevodu majetku v hodnote vyše 46,471 milióna eur z Podpolianskych strojární Detva na jej dcérsku firmu PPS Detva Holding. Krajský súd v Banskej Bystrici najprv dvakrát rozhodol v prospech žalobcu, teda materskej firmy, že prevod majetku bol neplatný. Pre bývalých zamestnancov dcérskej firmy by tento rozsudok znamenal, že svoje peniaze neuvidia, keďže sú veriteľmi len dcérskej firmy. Najvyšší súd SR však oba razy tento rozsudok zrušil a vec vrátil krajskému súdu. Ten po tretí raz, v auguste 2008, rozhodol v prospech dcérskej firmy a Najvyšší súd SR tento rozsudok 29. apríla potvrdil. Správca konkurznej podstaty Podpolianskych strojární Migo však 6. júla podal voči rozsudku Najvyššieho súdu SR mimoriadne dovolanie, v ktorom žiada vec opäť vrátiť na rozhodovanie krajskému súdu. O spore preto bude rozhodovať iný senát Najvyššieho súdu SR a vyplácanie peňazí bývalým zamestnancom strojární je opäť ohrozené.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM