Ilustračný obrázok k článku Protest zamestnancov ústavu srdcových chorôb: Nechcú za šéfa hutníka!
Zdroj: TASR/Diana Semanová

Protest zamestnancov ústavu srdcových chorôb: Nechcú za šéfa hutníka!

Iba niekoľko hodín po odvolaní generálneho riaditeľa Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) sa pred budovou kardioústavu uskutočnil protest.

Regióny
Regióny

Protest zamestnancov ústavu srdcových chorôb: Nechcú za šéfa hutníka!

Iba niekoľko hodín po odvolaní generálneho riaditeľa Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) sa pred budovou kardioústavu uskutočnil protest.

Ilustračný obrázok k článku Protest zamestnancov ústavu srdcových chorôb: Nechcú za šéfa hutníka!
Zdroj: TASR/Diana Semanová

Podporu odvolanému riaditeľovi a predsedovi predstavenstva Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) Františkovi Sabolovi na štvrtkovom brífingu vyjadrili zamestnanci VÚSCH, odborári, Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) aj mesto Košice.

Riaditeľa si nedáme

Ako povedal člen dozornej rady volený zamestnancami Ján Luczy, informácia o odvolaní Sabola bez udania dôvodu ich šokovala a dotkla sa ich ľudsky aj profesionálne.

„Stretli sme sa tu, aby sme prejavili svoju plnú podporu nášmu generálnemu riaditeľovi. Nevieme a nechceme si predstaviť, žeby v časoch pandémie, keď ohrozujeme svoje zdravie a životy, keď bojujeme za život našich pacientov, vystriedal pri kormidle tohto špičkového ústavu profesora kardiochirurgie študovaný hutník bez akejkoľvek skúsenosti v zdravotníctve,“ skonštatoval Luczy.

Podľa jeho slov dvaja z troch novovymenovaných členov predstavenstva VÚSCH, ako akciovej spoločnosti, na tieto funkcie nespĺňajú podmienky stanovené Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR.

Podpora Vedenie LF UPJŠ vyzdvihlo doterajšiu spoluprácu s VÚSCH a pripomenulo, že je dôležité, ako budú pripravení budúci lekári. „VÚSCH je známy tým, že vždy zabezpečil študentom nielen atraktívnu výučbu, ale aj vysoko kvalitnú. Z tohto pohľadu vyjadrujem smútok nad touto skutočnosťou. Zostáva len dúfať, že sa tento stav nezhorší,“ uviedol dekan fakulty Daniel Pella.

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček podľa vlastných slov prijal oznámenie o odvolaní Sabola s prekvapením a ľútosťou. „Dovoľte mi, aby som vo svojom mene, a v mene všetkých Košičanov, ktorým pán doktor zachránil život – a rozprávame o tisíckach ľudí v tomto meste – vyjadril podporu,“ povedal.

Vyjadriť podporu pred VÚSCH prišli vo štvrtok večer aj emeritný prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny VÚSCH Pavol Török či zástupkyňa odborárskej organizácie VÚSCH Bibiána Kafková. Na priečelí budovy boli umiestnené aj transparenty s nápisom „Nášho GR (generálneho riaditeľa) si nedáme!“.

Namiesto profesora hutník

Sabola vo štvrtok odvolal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Sabol povedal, že jeho odvolanie bolo krátke a dôvody mu neboli oznámené.

Do funkcie predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa VÚSCH Krajčí vymenoval Antona Juru, niekdajšieho viceprezidenta pre ľudské zdroje v košickom U. S. Steele.

Za podpredsedu predstavenstva vymenoval Martina Studenčana a za člena predstavenstva Štefana Lukačina. Inštitúciu majú viesť do ukončenia výberového konania, ktoré rezort plánuje vyhlásiť v blízkej dobe.

Jura je podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR skúseným manažérom v oblasti krízového manažmentu, ekonomického riadenia a v projektovom riadení zmien. „Má dlhoročnú prax v špičkovom riadení v prevažne priemyselných spoločnostiach na Slovensku, ale aj v USA a Kanade,“ uviedlo MZ SR s tým, že nové vedenie má okrem iného zvýšiť kvalitu pracovného prostredia a motivovať k návratu špičkových odborníkov.

Raši: Je to politicky hlúpe

Na odvolanie Franriška Sabola reagoval na sociálnej sieti aj exminister zdravotníctva, bývalý primátor Košíc a súčasný poslanec Richard Raši (Hlas). Ide podľa neho o veľkú ranu pre Košice a celý región.

„Je to rozhodnutie neodôvodniteľné, nesprávne a skutočne politicky hlúpe. Profesor Sabol bol zakladateľom ústavu, viedol ho od jeho vzniku a vybudoval z neho zdravotnícke zariadenie európskej úrovne, v ktorom zachránili životy desaťtisícom ľudí. Do pozície riaditeľa ho vymenoval pravicový minister Zajac a ako špičkový kardiochirurg a manažér ním zostal počas pôsobenia vsetkých dalších ministrov. Ani dnes na jeho odvolanie nie sú žiadne racionálne dôvody,“ uviedol Raši s tým, že kardioústav poskytuje špičkovú starostlivosť, je pacientami vysoko hodnotený a dosahuje mimoriadne dobré hospodárske výsledky

„Profesor Sabol bol odvolaný na politický pokyn napriek tomu, že nová vládna koalícia sa pred voľbami zakrývala transparentnosťou pri výberových konaniach. A teraz plošne dosadzuje na vedúce miesta svojich nominantov,“ do­dal.

Riadenie špičkového zdravotníckeho zariadenia sa podľa jeho slov zásadne líši od riadenia hoc i veľkej firmy. „Veď ide o životy a zdravie nás všetkých,“ uzavrel Raši.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie