Webnoviny - Svet

Protestná akcia odborárov má zväčša podporu

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/Kveta Mudríková

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – S protestnou akciou zdravotníckych odborárov sa stotožňuje väčšina organizácií pôsobiacich v rezorte zdravotníctva. „Slovenská lekárska komora samozrejme protest podporuje,“ uviedol pre agentúru SITA jej prezident Milan Dragula. Predstavitelia komory sestier i únie špecialistov reagovali rovnako a odvolávali sa na to, že sa postavia za akúkoľvek akciu, ktorá zlepší postavenie zdravotníkov na Slovensku. Napriek tomu však protestu všetci oslovení vyjadrili iba morálnu podporu. Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor v reakcii na uskutočnenie protestu povedal, že sa práve v deň jeho konania zúčastňuje na odvetvovej tripartite „Sme skôr prívržencami takého typu stretnutí,“ skonštatoval.

Zdravotnícki odborári uskutočnia svoju protestnú akciu 2. februára. Pred budovou Ministerstva zdravotníctva SR by sa mala zísť asi stovka predstaviteľov odborových organizácií lôžkových zdravotníckych zariadení. V popoludňajších hodinách majú dohodnutú schôdzku s ministrom zdravotníctva Richardom Rašim. Žiadajú od neho zvýšenie platieb štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne pre malé nemocnice.

Dôvodom protestu sú problémy pri zvyšovaní miezd pracovníkov práve v malých zdravotníckych zariadeniach. Tie mali na základe rozhodnutia rozhodcu rásť v dvoch etapách, k 1. septembru minulého roka a k začiatku marca tohto roka. V oboch prípadoch si zdravotnícki zamestnanci mali polepšiť o 4 % a nezdravotnícki o 3 %. Nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska však takýto krok dlhodobo odmietajú a odvolávajú sa na nízke platby zo zdravotných poisťovní.

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb rokoval so zdravotníckymi zariadeniami o zvyšovaní miezd už od júna 2008. Odborári pôvodne žiadali, aby si zdravotnícki pracovníci prilepšili o 10 % a nezdravotnícki o 7 %. Neskôr však priznali, že sú ochotní svoje požiadavky obmedziť. Odmietli však prepad miezd v zdravotníctve.

Na rozdiel od malých nemocníc je situácia v raste miezd vo fakultných nemocniciach pokojnejšia. Prezident ich asociácie Jaroslav Šajty potvrdil, že rozhodnutie rozhodcu budú rešpektovať. Ten nariadil, aby sa mzdy zvyšovali o 2,5 % dvakrát, k 1. novembru vlaňajšieho roka a k začiatku apríla 2010.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM