Webnoviny - Svet

Protestné zhromaždenie v PSH strojárne odbory zrušili

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBANSKÁ BYSTRICA 21. marca (WEBNOVINY) – Pripravované protestné zhromaždenie zamestnancov firmy PHS strojárne, a. s., Hliník na Hronom, ktoré sa malo uskutočniť v utorok, odborári zrušili. Firma si už totiž splnila svoje záväzky voči zamestnancom, keď im vyplatila dlhované výplaty za december a január ako aj náhradu za neposkytnuté stravné lístky v októbri a januári a časť poistného do doplnkovej dôchodkovej poisťovne, ktoré neuhrádzala od októbra 2009. Prepusteným bývalým zamestnancom tiež vyplatila odstupné. Informoval o tom v pondelok člen predsedníctva odborového zväzu KOVO Pavel Kúš. Ako ďalej upresnil, firma uhradila stanovené príspevky do doplnkovej dôchodkovej poisťovne za rok 2009 a na vyrovnanie ostatných príspevkov, za celý rok 2010 až do súčasnosti, jej doplnková dôchodková poisťovňa navrhla splátkový kalendár.

Podľa odborárov prispela k vyrovnaniu záväzkov avizovaná medializácia záležitosti. Po ohlásení tlačovej besedy na štvrtok minulého týždňa, na ktorej mali odborári informovať o protestnom zhromaždení, vedenie firmy iniciovalo v priebehu minulého týždňa rokovanie, na ktorom prisľúbilo uhradenie všetkých záväzkov voči zamestnancom do piatka. Hlavnú časť dlžoby voči zamestnancom, výplaty za december a január, firma uhradila už v stredu. „Pripomeňme len, že danému stavu predchádzali niekoľkomesačné neúspešné urgencie a snahy o rokovanie zo strany základnej organizácie odborového zväzu KOVO i oficiálny list s výzvou z 24. februára adresovaný generálnemu riaditeľovi PHS Strojárne Petrovi Gažíkovi, aby do 10. marca splnilo vedenie spoločnosti svoje záväzky voči svojim zamestnancom,“ dodal Kúš.

Spoločnosť PHS strojárne, a. s., je pokračovateľom strojárskej výroby v podniku Pohronské strojárne, a. s., Hliník nad Hronom a nadväzuje na jeho vyše 50-ročnú tradíciu. V súčasnosti má 77 zamestnancov, ktorých priemerná hrubá mzda je 766 eur. Zaoberá sa výrobou a opravami banských lokomotív, výrobou náhradných dielov do lokomotív a výrobou priemyselných vysávačov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM