Webnoviny - Svet

Protesty v Trnave a Trenčíne kamionisti ukončili

WEBNOVINY.SK

protest Foto: SITA

TRENČÍN 11. januára (WEBNOVINY) – Trenčianski autodopravcovia podvečer ukončili blokádu jedného pruhu cesty I/50 medzi výpadovkou na Trenčín a diaľničným napojením na D1. Naďalej však ostávajú v pohotovosti. Ako uviedol jeden z nich, František Lengyel, kamionisti boli v obkľúčení policajtov. Blokádu po výzve polície ukončili, tá im umožnila zase urobiť po meste ešte jednu protestnú jazdu.

Desiatky kamiónov a ďalších áut ráno zablokovalo jeden pruh. Vodiči od Prievidze, ktorí smerovali na D1 alebo do Čiech, trasu obchádzali cez Trenčín. Druhý smer od diaľnice na Prievidzu ostal prejazdný. Autodopravcovia protestujú aj na Hornej Nitre, kde zablokovali oba pruhy vedúce do Prievidze od Novák. Trenčiansky krajský policajný hovorca Pavol Kudlička informoval, že stav na ceste je stále rovnaký a cesta je zablokovaná.

Premiér Robert Fico po dnešnom stretnutí s predstaviteľmi zamestnávateľov, odborov a dopravcov ohlásil viacero ústupkov v súvislosti so zavedením mýta. Podľa neho Slovensko pristúpi k zníženiu spotrebnej dane z nafty, do konca mesiaca sa nebude mýto platiť na cestách I. triedy, úseky budú označené a bude ich viac, takže sa dlhšie úseky skrátia.

Protestná akcia kamionistov v Trnave sa skončila

Protestná akcia kamionistov v Trnave sa skončila, z troch blokovaných miest ostalo nakoniec len jedno na severnom obchvate mesta. Približne 40 kamiónov však začali o 18:00 rozpúšťať. Podľa koordinátora akcie dopravcu Rudolfa Pašáka sa tak rozhodli sami, nie na podnet polície. Tá sa podľa neho zachovala férovo a nepadali ani pokuty. „Týmto sa chceme trnavským policajtom poďakovať za spoluprácu a zároveň sa ospravedlniť za zápchy v meste, ktoré sme spôsobili,“ uviedol Pašák. Ďalší postup podľa neho ešte nie je definitívne určený, pravdepodobne však väčšina dopravcov pôjde za svojimi kolegami do Bratislavy, či už na kamióne alebo osobnom aute. „Už to bude zrejme individuálne, každý sa rozhodne sám za seba,“ dodal. Do protestnej akcie sa dnes zapojilo spolu približne 70 kamiónov. Tie blokovali 1,5 hodiny Trstínsku ulicu a viac ako dve hodiny výjazd na Nitru. Najdlhšie zotrvali na severnom obchvate, kde sa začali zhromažďovať už dnes dopoludnia. Avizovaná spanilá jazda áut Trnavou sa dnes popoludní neuskutočnila, podľa organizátorov sa však presúva na utorok.

Do protestu dopravcov sa zapojili aj v Prešove

Spanilou jazdou Prešovom podporili dnes večer kamionisti a prevádzkovatelia dopravných firiem nespokojných dopravcov na Slovensku. Čierna zástava na prvom kamióne symbolizovala pocity dopravcov, ktoré zažívajú od zavedenia elektronického mýta. Pred protestnou jazdou sa všetci nahlas zhodli v tom, že je to pre nich likvidačné. Kolóna asi 30 kamiónov a zhruba rovnaký počet ďalších menších úžitkových vozidiel prešla ulicami 17. novembra, Obrancov mieru, Levočská, Bardejovská a celým sídliskom Sekčov. Koordinátor jazdy František Spišák pre agentúru SITA uviedol, že nechcú blokovať mesto, ale prišli vyjadriť nesúhlas s krokmi proti dopravcom. „Chceme dať na vedomie Prešovčanom, že aj tu žijú dopravcovia a majú veľké problémy prežiť,“ uviedol Spišák, ktorý prevádzkuje vnútroštátnu nákladnú dopravu. Podľa jeho slov medzi nespokojnými dopravcami sú aj majitelia, ktorí zásobujú firmy a po prvých desiatich dňoch januára už nemajú peniaze na prevádzkovani­e firmy.

Hornonitrianski kamionisti zablokovali vstup do Prievidze

Kamionisti z Hornej Nitry zablokovali vstup do Prievidze. Podľa informácií z polície obsadili dva pruhy vedúce do mesta od Novák. Trenčiansky krajský policajný hovorca Pavol Kudlička uviedol, že policajti na mieste odkláňajú dopravu a pre vodičov vzniká zatiaľ len niekoľkominútové zdržanie. Kamionisti z Hornej Nitry počas dnešného celodenného protestu jazdili po cestách so zníženou rýchlosťou a trúbili. Tí trenčianski naopak od rána zablokovali jeden pruh cesty I/50 medzi výpadovkou na Trenčín a diaľničným napojením na D1. Zatiaľ sú stále tam.

Križovatky v Ružomberku, Mikuláši a P. Bystrici sú zablokované

Križovatky na hlavných ťahoch v Ružomberku, Liptovskom Mikuláši a Považskej Bystrici sú zablokované. Ako pre agentúru SITA uviedol žilinský koordinátor protestnej akcie Únie autodopravcov Slovenska Miroslav Bielený, kamióny zablokovali ružomberskú križovatku, z ktorej sa odbočuje na Banskú Bystricu, tento úsek je podľa jeho slov neprejazdný a dopravu odkláňajú cez mesto. V Liptovskom Mikuláši sú neprejazdné diaľničné privádzače do mesta i z neho, úsek možno obísť po starej ceste. Na hlavnej križovatke v Považskej Bystrici zablokovali protestujúci dopravcovia jeden jazdný pruh, doprava je smerovaná cez mesto. Žilinskí kamionisti sa presunuli do Považskej Bystrice a približne 18 kamiónov z Oravy sa pripojilo k protestujúcim dopravcom na Liptove.

V Žiline sa podľa Bieleného chystajú dnes vo večerných hodinách protestovať aj študenti, ktorí sa po sviatkoch vrátili do škôl a rovnako nesúhlasia so zavedeným systémom mýta, ktoré pocítili na zvýšenom cestovnom. Ako ďalej Bielený uviedol, k Bratislave už smerujú aj poľnohospodárske stroje a ak sa nezmení situácia, po 18-tej sa očakáva najväčší nápor kamiónov na hlavné mesto.

Protestná jazda v Banskej Bystrici sa sústreďuje na nábrežie Hrona

Trasa pomalej jazdy zhruba 20 kamiónov, ktorou sa dnes nákladní dopravcovia v Banskej Bystrici zapájajú do protestu proti spôsobu zavedenia mýta na Slovensku, povedie po nábreží Hrona. Jazdia po ňom v úseku od kruhovej križovatky pri nákupnom stredisku Europa po hlavnú železničnú stanicu a späť a spôsobujú zápchy. Ide o dopravne najzaťaženejšiu cestu v Banskej Bystrici, vedie ňou trasa väčšiny liniek mestskej verejnej osobnej dopravy a je zároveň súčasťou cesty prvej triedy I/66. „Na tejto trase bude náš protest najciteľnejší,“ povedal pre agentúru SITA jeden z organizátorov protestnej jazdy Pavol Salon. Dokedy bude ich protest trvať alebo či sa v ňom budú striedať, zatiaľ nevedel povedať. „Minimálne do piatej-šiestej,“ uviedol.

Protestnú jazdu v Banskej Bystrici ukončila polícia

Dnešný protest nákladných autodopravcov v Banskej Bystrici ukončila krátko pred 16:00 polícia, keď najprv pomaly jazdiacu kolónu kamiónov rozdelila na menšie skupinky a potom ich odstavila. Ako pre agentúru SITA uviedol jeden z organizátorov protestu Pavol Salon, o tom, ako a či budú protestovať v utorok a ďalšie dni, sa zatiaľ nedohodli. Do dnešnej takzvanej spanilej jazdy sa zapojilo okolo 20 kamiónov. Jazdili po najfrekventova­nejšej banskobystrickej komunikácii na nábreží Hrona.

Kamióny blokujú v Nitre dopravu na križovatke pod Zoborom

Zhruba 30 kamiónov a autobusov blokuje pravý jazdný pruh na okružnej križovatke pod Zoborom v Nitre. Dopravcovia tým vyjadrujú svoj nesúhlas s novým systémom elektronického mýta. Križovatka leží na hlavnom ťahu z Trnavy smerom na Banskú Bystricu. Ako agentúru SITA informovala krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková, ľavý jazdný pruh zostáva prejazdný. Na mieste sú policajti, ktorí sa snažia vozidlá nasmerovať na obchádzkové trasy. Dnes v Nitre dopravcovia protestujú už druhý raz, prvýkrát to bolo v piatok, keď spomaľovali premávku pomalou jazdou.

Kamionisti v Trnave zablokovali dopravu na troch miestach

Kamionisti dnes popoludní zablokovali dopravu na troch miestach v Trnave. Ako informoval koordinátor akcie Rudolf Pašák, spolu približne 70 kamiónov blokuje severný obchvat, výjazd na rýchlostnú komunikáciu R1 v smere na Nitru a časť Trstínskej ulice v smere na Senicu. Dopravu tu usmerňuje polícia, ktorá sem nepúšťa ďalšie kamióny ani osobné autá. Kamionisti spustili podpornú akciu v Trnave už o 9:00 ráno pomalou jazdou po Trnave. Po zásahu polície sa zhromaždili na obchvate. Podľa Pašáka budú ulice blokovať tak dlho, ako bude treba. „Závisí to od výsledkov rokovaní s vládou,“ uviedol Pašák.

Dnes na 16:30 je avizovaná aj jazda áut Trnavou. Motorizovaní Trnavčania sa majú stretnúť pred hypermarketom Tesco a odtiaľ pomaly prejsť mestom so zapnutými smerovkami a trúbením.

Na hraniciach s Českom stále kilometrová kolóna

Situácia na česko-slovenskom hraničnom priechode Mosty u Jablunkova sa pomaly stabilizuje, kolóna je však stále asi kilometer dlhá a stojí v nej 60 kamiónov. Od rána sa tak skrátila o asi desať áut. Ďalšie zlepšenie by malo priniesť aj prechodné dopravné značenie, ktoré umožní lepší výjazd z priechodu na Slovensko. Problémy spôsobuje vydávanie palubných jednotiek vodičom v súvislosti s novým mýtnym systémom. Agentúru SITA o tom informovala Soňa Štětínská z kancelárie moravsko-sliezskeho krajského policajného riaditeľa.

Kamionisti protestujú proti štátnemu výpalníctvu

Do protestu dopravcov sa zapojili aj kamionisti v Poprade. Už približne od 14:00 blokujú cestu I/67 od pošty ku kruhovému objazdu a od kruhového objazdu smerom na sídlisko Juh, kde kamióny zablokovali dva zo štyroch jazdných pruhov. Každú chvíľu sa k protestujúcim vodičom pridávajú ďalšie kamióny. „Pokračujeme v protestoch od rána a budeme pokračovať do 18:00. Ak nám premiér nevyhovie, pôjdeme s kamiónmi, ktoré tu stojíme, na Bratislavu,“ povedal pre SITA Jozef Lajoš z firmy Lajmex. Dopravcovia majú výhrady voči spôsobu výberu mýta na diaľniciach, ktoré je podľa nich nespravodlivé. Dopravcovia neplatia podľa Lajoša za skutočne prejazdené kilometre, ale za celé úseky. „Druhá podstatná vec je, že platíme cestné dane a za tie isté cesty prvej triedy musíme platiť aj mýto. Je to výpalníctvo zo strany štátu,“ uviedol Lajoš.

Dopravcovia v Poprade sú pripravení svoj protest zintenzívniť. Ak by k tomu došlo, sú rozhodnutí zablokovať celý kruhový objazd v centre Popradu, kde sa zbiehajú všetky významné mestské komunikácie a jedna cesta prvej triedy. Okrem okružnej križovatky plánujú zablokovať aj ďalšie križovatky v meste. Do Popradu prišli protestovať okrem miestnych dopravcov aj ich kolegovia z Kežmarku a Spišskej Novej Vsi. Pred 16:00 sa do protestu zapojilo do 40 kamiónov. Pôvodne mali prísť do Popradu aj dopravcovia zo Starej Ľubovne, tí sa však rozhodli protestovať priamo v Starej Ľubovni, kde tiež zablokovali križovatky.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM