Webnoviny - Svet

Proti klimatickému summitu 30 tisícový protest

WEBNOVINY.SK

KODAŇ 12. decembra (WEBNOVINY) – Približne tridsaťtisíc environmentálnych aktivistov sa zišlo v sobotu v dánskej Kodani pri príležitosti konania kľúčového klimatického summitu. Polícia však očakáva účasť až 100 tisíc demonštrantov. Dav prejde šesť kilometrov cez mestské centrum ku areálu budovy Bella Center, kde sa koná konferencia za účasti vyše dvesto delegátov. Na demonštrantov dohliada polícia a všetci rečníci vyzývajú prítomných na pokojný priebeh

Mierovú demonštráciu prerušilo približne 300 mladých extrémistov v čiernych návlekoch, ktorí hádzali kamene a demolovali výklady. Podľa svedkov proti nim okamžite zasiahlo vyše 50 policajtov a násilníkov pozatýkali. Kodanská polícia už predtým varovala pred akýmkoľvek prejavom násilia počas plánovanej masívnej demonštrácie.

Aktivisti poobliekaní vo farbách modrej planéty a ohrozených živočíšnych druhov vyzývajú svetových lídrov, aby na konferencii prijali záväznú dohodu o znižovaní emisií a začali zodpovedne bojovať proti zmenám klímy. Ku protestnej akcii sa pripojili aj viaceré významné osobnosti. Paralelné demonštrácie sa konajú v Austrálii, Hongkongu, Jakarte a na Filipínach.

Svetoví politici by s na summite mali dohodnúť o dokumente, ktorý po roku 2012 nahradí Kjótsky protokol. Jeho podpisom sa v roku 1997 vyše 130 krajín zaviazalo znižovať emisie skleníkových plynov.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM