han Zo Slovenska

PRUDKÁ zmena počasia: Na Slovensko mieri VÍCHRICA, sneženie a teploty klesnú k NULE!

Jar ešte len teraz prišla a už si berie voľno. Ako sa dá inak vysvetliť to, že po teplých dňoch zasiahne Slovensko poriadne studené počasie.

Ilustračný obrázok k článku PRUDKÁ zmena počasia: Na Slovensko mieri VÍCHRICA, sneženie a teploty klesnú k NULE!
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Počas pondelka (27. 3.) má byť veterno na celom území Slovenska a najmä na horách. Pre okresy Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahy tretieho stupňa. Na severe krajiny sa môžu tvoriť aj snehové jazyky a záveje či snežiť.

Výstrahy pred vetrom

Výstrahy druhého stupňa pred vetrom platia pre všetky okresy v Bratislavskom kraji a pre niektoré okresy v Košickom, Nitrianskom, Trnavskom a Prešovskom kraji. V týchto okresoch sa podľa meteorológov očakáva ojedinele výskyt silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť okolo 60 kilometrov za hodinu alebo krátkodobo v nárazoch rýchlosť 85 až 95 kilometrov za hodinu.

Vo všetkých okresoch Banskobystrického a Trenčianskeho kraja a v časti okresov v Košickom, Nitrianskom, Trnavskom, Prešovskom a Žilinskom kraji platí výstraha prvého stupňa pred vetrom.

Pripravte sa na orkán

Veterno bude v pondelok aj na horách. Od 15.00 h v okresoch Brezno, Poprad a Liptovský Mikuláš platí výstraha tretieho stupňa. V polohách nad 1500 metrov sa ojedinele očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu a/alebo priemernú rýchlosť 110 až 120 kilometrov za hodinu, čo je mohutná víchrica až orkán.

Od 11.00 h vydali meteorológovia v niektorých okresoch Banskobystrického, Prešovského a Žilinského kraja výstrahy druhého stupňa. Zároveň pre niektoré okresy Banskobystrického, Trenčianskeho, Košického, Prešovského a Žilinského kraja platia výstrahy prvého stupňa pred vetrom na horách.

Snehové jazyky a záveje

SHMÚ vydal na pondelok i výstrahy pred tvorbou snehových jazykov a závejov. Týka sa to okresov Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa. Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity.

V niektorých okresoch Banskobystrického, Prešovského a Žilinského kraja môže od 9.00 h začať snežiť, lokálne tam spadne desať až 20 centimetrov nového snehu. Meteorológovia vydali v tejto súvislosti výstrahy prvého stupňa pred snežením.

V pondelok od 3.00 h platí pre viaceré okresy na východnom a juhovýchodnom Slovensku výstraha prvého stupňa pred dažďom. V týchto lokalitách sa ojedinele očakáva výskyt dažďa v úhrnom zrážok 25 až 30 milimetrov.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Výber správ, ktoré vás tiež ZAUJMÚ!

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM