Anton Hrachovský Správy

Prvá na Slovensku! Nemocnica v Zámkoch umožňuje sledovať deti v inkubátore online

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch prichádza s unikátnou novinkou. Rodičia budú ,ôcť sledovať svoje ratolesti ležiace v inkubátoroch.

Ilustračný obrázok k článku Prvá na Slovensku! Nemocnica v Zámkoch umožňuje sledovať deti v inkubátore online
6
Galéria
Foto: Stanislav Szenczi

Každoročne sa na Slovensku narodí približne 55-tisíc detí, pričom až desatina z nich sa narodí predčasne. Na Slovensku funguje 6 perinatologických centier, ktoré sa o takéto predčasne narodené deti starajú.

Jedním z nich je aj Neonatologická klinika FNsP Nové Zámky. Tá zabezpečuje starostlivosť o zdravých novorodencov z okresu Nové Zámky a intenzívno-resuscitačnú starostlivosť pre ťažko chorých novorodencov a novorodencov bezprostredne ohrozených na živote zo spádovej oblasti okresov Nové Zámky, Galanta, Komárno, Šaľa, Dunajská Streda a časti okresu Levice. Najvyššiu úroveň starostlivosti tak zabezpečuje pre celý Trnavský a Nitriansky kraj.

V Zámkoch po prvýkrát na Slovensku

Teraz prichádza nemocnica v Nových Zámkoch s novinkou. Po prvýkrát v histórii Slovenska majú rodiny možnosť pozorovať svoje deti v nemocnici online vďaka IP kamerám. Nainštalované boli v perinatologickom centre nemocnice.

Rodiny, ktoré nemôžu byť so svojim nezrelým alebo chorým dieťaťom v nemocnici, môžu vďaka tejto novinke (v dohodnutom čase) nazrieť do inkubátora, sledovať vývoj bábätka a upevňovať si s ním väzbu. Za projektom stojí občianske združenie MALÍČEK, ktoré sa venuje predčasne narodeným deťom a ich rodinám.

Online sledovanie detí v inkubátoroch

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky má na svojich inkubátoroch nainštalovaných 11 vysokocitlivých kamier, uchytených na špeciálnych konzolách. Natočením na inkubátor snímajú priamo dieťa a odosielajú obraz v rozlíšení 1280×720 pod 80-stupňovým uhlom.

Rodičom stačí počítač, tablet, prípadne mobilná aplikácia v telefóne a pripojenie na internet. „Takto môžu rodičia, starí rodičia a ostatná rodina dieťatko spoznávať, pozorovať jeho pokroky, začleňovať ho do rodiny a byť s ním spolu aspoň virtuálne, aj keď žiadna kamera nenahradí priamy kontakt. Celý video prenos je šifrovaný a dobre zabezpečený, aby nebolo možné ho zneužiť,“ dodáva Ľubica Kaiserová z OZ MALÍČEK. Dieťa môžu vidieť rodičia alebo tí, ktorým rodina poskytne svoje prístupové heslo.

Online video prenos z detských inkubátorov mala nemocnica pripravený už dávnejšie. Jeho spustenie však o celý rok oddialilo nariadenie GDPR, ktorého pravidlá museli byť do projektu zapracované. „Väčšina obáv vyplývala z toho, či nemôže byť ten prenos zneužitý, či niekto iný nemôže zneužiť prístupy, takže bolo potrebné vymyslieť spôsob, akým budú distribuované prístupové kódy pre rodičov, aby sa k nim nedostal ani personál nemocnice. Ten s tým nemá momentálne nič a stará sa len o to, aby lekár mohol zadať údaje do systému. Tým pádom to z našej strany ochránené je a ako už s tým naložia rodičia, to je už na nich. Bolo treba domyslieť tieto technické náležitosti, aby nedošlo k nejakému omylu alebo niečomu inému. Teraz už systém funguje približne týždeň a sme s ním spokojní my a čo je hlavné aj rodičia,,“ povedala primárka perinatologického oddelenia v novozámockej nemocnici Klaudia Demová.

Náklady na jednu IP kameru a jej inštaláciu na inkubátore sa pohybujú od 200 do 300 eur. Dodávateľom je česká spoločnosť NetRex, ktorá je lídrom v poskytovaní hostovaného videa pre profesionálne inštalácie.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Novozámocká nemocnica sa môže pochváliť novinkou.
6
Galéria
Foto: Stanislav Szenczi
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM