Prvé Bitcoiny vyťažili pred deviatimi rokmi: Ich hodnota by dnes bola vyše 620-tisíc eur

Prvý blok bitcoinu (BTC) bol vyťažený pred viac ako deviatimi rokmi a bolo to presne 3. januára 2009 o 18.15 h serverového času.

Ilustračný obrázok k článku Prvé Bitcoiny vyťažili pred deviatimi rokmi: Ich hodnota by dnes bola vyše 620-tisíc eur
Zdroj: pixabay.com

Tento blok je označený ako Block #0 a odmena bola vtedy 50 BTC. V súčasnosti by to znamenalo približne 622 000 eur.

„Bitcoin a ostatné virtuálne meny sú tu a či chceme alebo nie, treba ich akceptovať. Dokonca aj vlády najsilnejších štátov to musia akceptovať, hoci tieto meny nemajú ako ovplyvniť,“ povedal IT špecialista Ondrej Macko. Ako zdôrazňuje, na vyťažovaní blokov sa z pohľadu ľudí pracujúcich s počítačmi dalo zo začiatku dobre zarobiť. Stačilo mať výkonnejší počítač a ideálne, aby niekto iný zaplatil za spotrebovanú elektrinu.

Globálne dnes počet vyťažených blokov narastá, no výrazne klesá odmena. Za vyťažený blok je teraz na hodnote 12,5 BTC, čo je však stále celkom zaujímavé, tvrdí Macko. Kryptomena bitcoin, ale aj ostatné kryptomeny za obdobie od začiatku roka výrazne menili svoju hodnotu. Od prepadu o desiatky percent za 24 hodín až po mnohotisícové hodnoty.

Za prepadmi všetkých kryptomien podľa Macka sú veľké obavy zo zavádzania regulácií vo viacerých krajinách, kde je obchodovanie s kryptomenami populárne. Najväčším problémom pre bitcoin bola blokácia platobných kariet v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii na nakupovanie kryptomien.

„Podľa môjho názoru je odpovedajúca hodnota bitcoinu asi na úrovni 5000 dolárov, kde by sa mohla dlhodobo zastabilizovať. Z hľadiska Slovenska je zaujímavé, že s bitcoinom, ale napr. aj litecoinom sa dá už platiť v niektorých obchodoch, príkladom je Alza.sk. V kamenných obchodoch v Bratislave a Prahe sú tiež k dispozícii automaty, ktoré umožňujú kupovať, resp. zameniť bitcoin, litecoin a dash,“ uzatvára Macko.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame