Webnoviny - Svet

Prvé školské týždne žiakom uľahčia aktívne formy práce

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) – Veľa dospelých už zabudlo, aké je náročné vrátiť sa z prázdnin do školských lavíc. Učitelia a rodičia by sa mali snažiť to deťom uľahčiť. „Situácia v školách na začiatku školského roka je enromne ťažká. Deti prichádzajú po dvoch mesiacoch prázdnin a máloktoré sa intenzívne venovali posledné týždne príprave na školu. Hľadali ešte relax a oddych a prichádzajú ešte s dozvukmi leta,“ povedala psychologička Eva Gajdošová.

Najviac môžu pomôcť pedagógovia

„Učitelia majú ťažkú prácu v tom, aby pomohli deťom naskočiť na stereotyp, systematickosť, pravidelnosť, adaptáciu na normy, zákony a pravidlá školy, dodržiavanie školského poriadku, pravidelné učenie sa a robenie si domácich úloh. Myslím, že by aspoň prvé týždne pomohli aktívne formy práce. Využiť ich záujem o internet, nech si pripravujú prezentácie na rôzne témy, projekty, ktoré individuálne alebo lepšie v skupinách prezentujú pred triedou. Mohli by robiť vernisáže, minikonferencie alebo súťaže. Niečo, čo ich zaujme a postupne vnesie do školského poriadku,“ radí Gajdošová.

Rodičia by mali zo začiatku svoje ratolesti viac kontrolovať

„Rodičia to tiež nemajú ľahké. Deťom treba pomôcť a zvoliť začiatkom školského roka iný prístup. Potrebná je väčšia kontrola, pýtať sa, čo bolo v škole, ako ich dieťa prežilo deň, aké má úlohy. Rodičia ani deti by sa nemali hanbiť kontroly. Niekedy je to nutné dokonca aj na strednej škole,“ dodala.

V pondelok 5. septembra sa po dvojmesačnej pauze vrátilo do lavíc takmer 750-tisíc žiakov slovenských základných a stredných škôl. Najbližšími, hoci len jednodňovými jesennými prázdninami, si predĺžia posledný októbrový víkend.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM