Prvé vancouverské zlato pre Ammanna

Radosť prvého olympijského víťaza vo Vancouveri Simona Ammanna Foto: AP Photo/Matthias Schrader WHISTLER 13. februára (WEBNOVINY) – Prvú zlatú medailu na XXI. zimných olympijských hrách v Kanade si vybojoval švajčiarsky skokan na lyžiach Simon Ammann. Dvadsaťosemročný rodák z Grabsu zaslúžene zvíťazil v sobotňajšej súťaži na strednom mostíku HS-106 v areáli Whistler Olympic Park. V oboch kolách predviedol najdlhšie skoky 105 a 108 metrov (ten vo finálovom druhom kole bol zároveň aj rekordom mostíka), za čo získal od rozhodcov 276,5 bodu.

Ammann, pre ktorého je to po dvoch triumfoch v Salt Lake City 2002 už tretí najjagavejší kov na ZOH, získal pre Švajčiarsko celkovo 39. zlato na zimných olympijských hrách v histórii. Druhé miesto v sobotňajšej zaujímavej a dramatickej súťaži obsadil s veľkým sedembodovým odstupom 32-ročný poľský veterán Adam Malysz, pre ktorého je to tiež tretia olympijská medaila (chýba mu však zlato – bilancia: 0 – 2 – 1). Tretí skončil iba 20-ročný rakúsky supertalent a jeden zo spolufavoritov na celkový primát Gregor Schlierenzauer, ktorý sa pri svojej premiére na najväčšom sviatku športovcov pretlačil na bronzovú priečku až zo 7. pozície po prvom kole. Smolu mal „lietajúci Fín“ Janne Ahonen, ktorý svoj návrat na mostíky po viac ako ročnej pauze chcel pretaviť v zisk prvej individuálnej olympijskej medaily. Tridsaťdvaročnému severanovi sa to však nepodarilo – skončil na nepopulárnom 4. mieste. Smutný musí byť aj Nemec Michael Uhrmann. Po prvom kole figuroval ešte na striebornej pozícii, finále však nezvládol a prepadol sa na 5. miesto. Jediný slovenský skokan na lyžiach na ZOH 2010 Tomáš Zmoray nepostúpil z piatkovej kvalifikácie do sobotňajšej hlavnej súťaže. Dvadsaťročného člena VŠC Banská Bystrica v celkovom hodnotení klasifikovali na 52. priečke.

Výsledky:

Konečné poradie – stredný mostík (HS-106): 1. Simon Ammann (Švajč.) 276,5 bodu (105 m/108 m), 2.Adam Malysz (Poľ.) 269,5 (103,5 m/105 m), 3. Gregor Schlierenzauer (Rak.) 268,0 (101,5 m/106,5 m), 4. Janne Ahonen (Fín.) 263,0 (102 m/104 m), 5. Michael Uhrmann (Nem.) 262,5 (103,5 m/102 m), 6. Robert Kranjec (Slovin.) 259,5 (102 m/102,5 m)