Webnoviny - Svet

Prvé výsledky by mohli byť jasné krátko po konci hlasovania

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/Martin HavranBRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) – Prvé priebežné neoficiálne výsledky z hlasovania v nadchádzajúcich komunálnych voľbách zverejní Štatistický úrad (ŠÚ) SR už krátko po zatvorení volebných miestností, teda v sobotu 27. novembra po 20:00. Na webstránke úradu http://www.statistics.sk a tiež na externom webe http://www.volbysr.sk by sa ako prvé mali objaviť možno už do pol – trištvrte hodiny údaje za malé obce. Ako pre médiá uviedla predsedníčka ŠÚ SR Ľudmila Benkovičová, na úrovni celého Slovenska budú na oboch weboch zverejňovať okrem iného počet obcí, v ktorých už spočítali výsledky volieb, počet voličov v týchto obciach, počet tých, čo hlasovali a za každú obec zvoleného starostu alebo primátora s jeho politickou príslušnosťou. Benkovičová pripomenula, že čas zverejnenia priebežných výsledkov ťažko odhadnúť, lebo „rozhodujúce sú vždy miestne volebné komisie“. Podrobné čísla o hlasovaní v jednotlivých volebných okrskoch úrad zverejní až po oficiálnom vyhlásení výsledkov. Výsledky hlasovania budú známe v nedeľu 28. novembra. Štatistický úrad vytvorí pre sčítanie hlasov v blížiacich sa obecných voľbách 50 sumarizačných útvarov pri obvodných volebných komisiách a jeden pri Ústrednej volebnej komisii. Zaujímavosťou podľa predsedníčky úradu Ľudmily Benkovičovej je, že ŠÚ SR vytvorí odborné sumarizačné útvary aj v mestách, kde je vyše 51 volebných okrskov. Takých miest je na Slovensku desať. No napríklad chýba medzi nimi z krajských miest Trenčín, kde je iba 50 okrskov a naopak patrí k nim Martin s 51 okrskami. V Bratislave bude sumarizačný útvar okrem celomestskej úrovne aj v dvoch zo 17 mestských častí – v Petržalke a v Ružinove.

Predstaviteľov obcí a miest si na najbližšie štyri roky budeme voliť v sobotu 27. novembra od 7:00 do 20:00. Na voľbách starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských alebo miestnych zastupiteľstiev sa v spolu v 5952 volebných okrskoch môžu zúčastniť všetci obyvatelia Slovenska. Podmienkou je, aby mali v obci, kde budú voliť, trvalý pobyt a najneskôr v deň volieb dosiahli aspoň 18 rokov. Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí môžu primátorov, starostov a poslancov komunálnych zastupiteľstiev voliť nielen občania Slovenskej republiky, ale aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku, keďže v každej obci volia jej obyvatelia vlastných komunálnych zástupcov. Z tohto dôvodu sa dá voliť len v mieste trvalého bydliska. Preto v komunálnych voľbách neexistuje voličský preukaz, teda možnosť voliť v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku.

Ústredná volebná komisia voličov upozorňuje, aby si pri hlasovaní všímali, koľko poslancov je potrebné zvoliť do ich zastupiteľstva. Počet mandátov je uvedený na hlasovacom lístku. Zakrúžkovať možno maximálne toľko kandidátov, koľko je na ňom uvedených. Ak volič zakrúžkuje viac kandidátov bude hlasovací lístok neplatný. Pri voľbe starostu a primátora sa dá zakrúžkovať len jeden kandidát. Krúžkuje sa vždy poradové číslo pri mene kandidáta uvedené pred jeho menom. Iné vyznačenie kandidáta ako krúžkovaním nie je platné. Voliči tak dostanú dva volebné lístky – jeden na starostu, alebo primátora a druhý na voľbu poslancov ich obecného, či mestského zastupiteľstva. Výnimkou sú iba mestá Bratislava a Košice, kde budú obyvatelia voliť svojich komunálnych zástupcov na úrovni celého mesta a aj v svojej mestskej časti, dostanú teda štyri hlasovacie lístky.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM