Milan Hanzel Správy Zo Slovenska

Prvýkrát na Slovensku nasadili pacientovi s COVID-19 liek remdezivir: Ako sa zmenil jeho STAV?

V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) sa prvýkrát podal pacientovi liek s látkou remdezivir, ktorý zabraňuje množeniu koronavírusu v tele človeka.

Ilustračný obrázok k článku Prvýkrát na Slovensku nasadili pacientovi s COVID-19 liek remdezivir: Ako sa zmenil jeho STAV?
Zdroj: unsplash.com/photos

TASR o tom informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská. Podľa riaditeľky UNB Renáty Vandriakovej sa 39-ročnému pacientovi po podaní lieku výrazne polepšilo aj v kombinácii s kortikoidom dexametazónom.

Len pre ťažké prípady

Liečba liekom s účinnou látkou remdezivir bola podľa zástupkyne prednostu Kliniky infektológie a cestovateľskej medicíny Aleny Koščálovej nasadená podľa súčasne platných indikačných kritérií. „U pacienta sme už po 24 hodinách zaznamenali výrazné zlepšenie klinického stavu v zmysle vymiznutia teplôt a zníženej potreby liečby kyslíkom,“ doplnila Koščálová.

Podľa zahraničných štúdií by malo liečivo s látkou remdezivir skrátiť dĺžku hospitalizácie a významne znížiť riziko úmrtia.Látka je podľa stanoviska UNB určená pacientom, u ktorých bolo potvrdené ochorenie COVID-19 s ťažkým priebehom a stavom, ktorý si vyžaduje kyslíkovú liečbu.

Liek dostal zelenú

Európska komisia rozhodla o podmienečnej registrácii lieku s účinnou látkou remdezivir v piatok (3. 7.). Toto rozhodnutie je automaticky platné vo všetkých členských štátoch EÚ. Liek je určený na liečbu dospelých a detí od 12 rokov s ochorením COVID-19, u ktorých sa rozvinul zápal pľúc a ich stav si vyžaduje podpornú liečbu kyslíkom. Podáva sa vnútrožilovo a jeho použitie je obmedzené na pacientov v nemocniciach.

Majú radosť

Univerzitná nemocnica sa s výsledkom „pochválila“ na sociálnej sieti. „Aj tento krok predstavuje obrovskú nádej v liečbe ochorenia COVID-19 a nás nesmierne teší, že Univerzitná nemocnica Bratislava je toho súčasťou,“ píšu na svojom oficiálnom Facebooku.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie