Webnoviny - Svet

Prvým bezpečným mestom má byť Trenčín

WEBNOVINY.SK

TRENČÍN 27. marca (WEBNOVINY) – Trenčín má byť prvým bezpečným mestom na Slovensku. Trenčianska nadácia v spolupráci so Stredoeurópskym výskumným a školiacim centrom odštartovala projekt Bezpečnosť ako kvalita priestoru.

„Základnou myšlienkou projektu je vytvoriť z Trenčína miesto, kde by sa jeho obyvatelia aj návštevníci cítili bezpečne, a snaha aby sa aj znevýhodnené skupiny občanov zapojili do debaty o problémoch spoločnosti,“ informovala správkyňa nadácie Alena Karasová. Práve pre tých sú pripravené interaktívne aktivity.

Vďaka projektu vznikne video dokument, ktorý bude zameraný na problémové miesta v Trenčíne. Obsahovať bude aj odporúčania, ako sa majú obyvatelia správať, aby neutrpeli ujmu pri rizikovej situácií z hľadiska bezpečnosti.

Druhou aktivitou bude internetová mapa bezpečnosti, do ktorej môžu obyvatelia i návštevníci mesta označiť miesta, ktoré považujú za nebezpečné. Ľudia tu môžu hlasovať a bodovať konkrétne lokality, taktiež tu môžu diskutovať a vkladať fotografie. Podľa študentov Viktórie Fuhrmannovej a Juraja Pometla je v Trenčíne hneď niekoľko nebezpečných miest. Sú nimi napríklad cestný most, stanica a priľahlý park, železničný most, jama na pešej zóne či hradby.

Projekt zahŕňa aj samosprávu mesta a Obvodný úrad v Trenčíne, v ktorých budú robiť štúdiu a metodiku bezpečnosti mesta ako pomôcku pre tvorbu a zachovanie bezpečnosti v Trenčíne. Ako podotkol prednosta Obvodného úradu v Trenčíne Pavol Čiernik, mestá v súčasnosti radšej investujú do kamerových systémov, peniaze však na takéto projekty chýbajú.

Bezpečnosť ako kvalita priestoru má pomôcť vychovávať budúcich profesionálnych plánovačov. Poznatky z projektu budú učiť v Ústave manažmentu STU v Bratislave. Ako uviedol garant Maroš Finka z tohto ústavu, jedným z výstupov projektu by mal byť aj lokálny workshop, na ktorom chcú prezentovať poznatky z projektu pred odbornou verejnosťou a videopríručka. Tá bude upravená aj pre znevýhodnené skupiny.

Projekt je pilotnou fázou na plánovanie bezpečných miest a obcí na Slovensku. Trenčín bude prvé mesto, kde sa tento postup aplikuje, následne sa rozšíri na celé územie Slovenska. Ako uviedol Finka, zapojiť chcú okrem Trenčianskej nadácie aj ďalšie mimovládne organizácie a združenia.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM