Webnoviny - Svet

Prvým obvineným v kauze Gorila je Pavol Rusko

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Vyšetrovateľ špecializovaného tímu Prezídia Policajného zboru, Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil v súvislosti s kauzou Gorila v utorok bývalého ministra hospodárstva Pavla Ruska pre trestný čin podvodu.

Polícia s prokuratúrou obvinili bývalého ministra hospodárstva Pavla Ruska v súvislosti s predajom spoločnosti Paroplynový cyklus (PPC). „Predmetná trestná vec konkrétne súvisí s podielom obvineného v súvislosti s nevýhodnou privatizáciou Paroplynového cyklu, a.s., Bratislava,“ informoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR Alexander Bíró.

Trestnou činnosťou bola podľa neho spôsobená za obdobie minimálne roka 2005 a 2006 škoda v prospech súkromnej spoločnosti minimálne 42 024 305,94 eur (1 266 024 24­0,90 Sk). Páchateľovi za uvedený trestný čin v prípade preukázania viny hrozí trest odňatia slobody na päť až 12 rokov. „V predmetnej trestnej veci dozor nad zachovávaním zákonnosti bude vykonávať prokurátor odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR, ktorý aktuálne skúma doposiaľ zadovážený vyšetrovací spis a uznesenie o vznesení obvinenia, následne rozhodne, či postup vyšetrovateľa pri začatí trestného stíhania a vznesení obvinenia bol v súlade so zákonom,“ dodal Bíró.

„Prosím? Mňa obvinili?“, reagoval Rusko na obvinenie. „Čo je toto za nezmysel?“ povedal denníku SME.

Minister vnútra Daniel Lipšic 5. marca informoval, že podal podnet na Generálnu prokuratúru na zrušenie privatizácie paroplynového cyklu. "Vyšetrovanie potvrdzuje, že k privatizácii paroplynového cyklu došlo nezákonným spôsobom a výrazne pod cenu,“ povedal vtedy na tlačovej besede Lipšic. Paroplynový cyklus, a.s. (PPC) v súčasnosti pôsobí pod názvom PPC Energy Group, a.s. Spoločnosť PPC, ktorá prevádzkuje elektráreň s kombinovaným paroplynovým cyklom, kúpila v roku 2004 od Fondu národného majetku SR investičná skupina Penta za dve miliardy vtedajších slovenských korún.

Obvinenie vychádza z lživých tvrdení, reaguje Penta

Privatizácia PPC bola transparentná, tvrdenia ministra vnútra Daniela Lipšica o tom, že bola pre štát nevýhodná, sú lživé, manipulatívne a účelové. „Ak majú obvinenia voči komukoľvek vychádzať z takýchto lživých a fabulovaných tvrdení, tak neviem, čo k tomu dodať,“ povedal vo štvrtok agentúre SITA hovorca Penty Martin Danko v reakcii na prvé obvinenie, ktoré padlo v kauze Gorila.

„Samozrejme, je v rukách orgánov činných v trestnom konaní (Pavol Rusko, poz. redaktora), ako sa bude vec vyvíjať, my nevidíme dôvod, aby sme to bližšie komentovali,“ dodal Danko. Zdôraznil, že privatizácia PPC prebehla v štandardnom medzinárodnom tendri a spoločnosť Penta ponúkla najvýhodnejšie podmienky. „Lipšic napríklad hovoril o tom, že sme na PPC zarobili pol miliardy eur, pričom realita sa ani nepribližuje tejto sume,“ doplnil s tým, že Penta už na Lipšicove obvinenia reagovala podrobnou analýzou.

O obvineniach hovoril aj Nicholson na šiestom proteste

Na budúci týždeň budú vznesené prvé obvinenia v kauze Gorila, povedal na minulotýždňovom proteste Gorila kanadsko-slovenský investigatívny novinár Tom Nicholson.

Polícia podľa Nicholsona disponuje takými dôkazmi, vďaka ktorým už kauzu nebude možné zamiesť pod koberec. „Podľa mojich informácií sú takéto informácie nazhromaždené, ale zároveň vedeli, že ak to má vyjsť týždeň pred voľbami, budú spochybnení, lebo ľudia by hovorili, že je to Lipšicova volebná kampaň,“ reagoval Nicholson.

Nicholson sa rozhodol písať o Gorile blogy po tom, ako Aliancia fair-play pre neho začala organizovať finančnú podporu. Tá má zabezpečiť, aby sa Nicholson, ktorý je momentálne na voľnej nohe, mohol kauzou zaoberať aj ďalej.

Obrazom: Šiesty pochod poznačili vajíčka, delobuchy aj slzný plyn

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM