Webnoviny - Svet

PSK: Na komunikáciách vznikli škody za 13 miliónov

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/AP POPRAD 10. júna (WEBNOVINY) – Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť, ktorá zabezpečuje prevádzku a údržbu vodovodov a kanalizácií na Spiši už obnovila dodávku pitnej vody do všetkých obcí a miest v okresoch Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Levoča a Gelnica. „Výnimkou je len niekoľko bytových domov na sídlisku v Gelnici, kde pitnú vodu zabezpečujeme pomocou cisterny,“ uviedla pre SITA hovorkyňa spoločnosti Božena Dická. Aj tu sa pracuje na čo najskoršom obnovení dodávky pitnej vody. Provizórne napojenia bude spoločnosť postupne opravovať. V týchto obciach a mestách môžu mať odberatelia nižší tlak vody v potrubí. Voda v nich je však pitná.

Povodne z uplynulého týždňa spôsobili Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti škody najmenej za dva milióny eur. „Ide o hrubý odhad škôd, pretože tie sa stále sumarizujú,“ dodal Dická. Povodne spôsobili najväčšie škody v mestách Stará Ľubovňa a Spišská Nová Ves, kde voda zaplavila čistiarne odpadových vôd. V Kežmarku, Krompachoch, Holumnici, Ľubici, Gelnici a ďalších mestách a obciach regiónu prívalové vody poškodili úpravne vody, šachty a roztrhli alebo obnažili vodovodné či kanalizačné potrubie.

V Starej Ľubovni sú stále niektorí ľudia odrezaní od sveta

V okrese Stará Ľubovňa sú aj týždeň po ničivých povodniach niektorí ľudia stále odrezaní od okolitého sveta. Ide o časť obyvateľov obcí Mníšek nad Popradom a Sulín. Obce sa nachádzajú pri rieke Poprad, ktorá zničila a poškodila cestu, ktorá je jedinou prístupovou komunikáciou do osád Kače a Medzibrodie v Mníšku nad Popradom a do osady Závodie v Sulíne. „V Sulíne by sme chceli zajtra (v piatok, pozn. SITA) postaviť pontónový most. Stále však ostane asi 34 ľudí z osady Závodie odrezaných od sveta, keďže rieka Poprad tu poškodila asi 300-metrový úsek cesty,“ uviedol pre SITA šéf krízového štábu Peter Sokol. Krízový štáb v Starej Ľubovni zvažuje v tejto časti aj odstrel časti svahu nad cestou, ktorým by sa vyriešil problém s navážaním veľkého množstva lomového kameňa na sanovanie zosunutého svahu a cesty.

Podobná situácia je aj v obci Mníšek nad Popradom, kde cestári a vodohospodári navážajú lomový kameň, aby zabezpečili zosunutý svah a následne sprejazdnili cestu do osád Kače a Medzibrodie. Postupne by sa mal celý poškodený úsek dostať do pôvodného stavu. Ďalší problém rieši krízový štáb v Orlove, kde voda poškodila 90-metrový most. Prejazd po moste majú povolený len autá do 3,5 tony. Most však využívajú autobusové spoje z okolitých obcí, zvážajúce deti do školy v Orlove. Veľký zosuv pôdy, ktorý vytvoril nad obcou Kolačkov nové jazero, budú pracovníci Vojenských lesov a majetkov postupne uvoľňovať a vypúšťať z neho nahromadenú vodu. V Starej Ľubovni dnes začala dezinfekcia priestorov zaplavených počas povodní. „Postupne sa budú dezinfikovať nielen studne, ale aj obytné a hospodárske priestory v Podolínci, Novej Ľubovni, Hniezdnom a ďalších obciach,“ povedal Sokol.

Krízový štáb obvodu Stará Ľubovňa pravdepodobne už v piatok odvolá mimoriadnu situáciu na území celého okresu. Tá stále zostane v obciach Mníšek nad Popradom a v Sulíne. Podľa Sokola povodne v uplynulých týždňoch v okrese Stará Ľubovňa zaplavili približne 1 300 obytných priestorov. Veľké škody narobili povodne aj na cestách a mostoch, ktoré sú vo väčšine majetkom Prešovského samosprávneho kraja. Najväčšie škody napáchala voda v Novej a Starej Ľubovni, Podolínci, Kolačkove, Mníšku nad Popradom a Sulíne.

PSK odhaduje škody na komunikáciách na vyše 13 miliónov eur

Podľa predbežných odhadov povodne od 16. mája do 4. júna spôsobili škody na komunikáciách v správe Prešovského samosprávneho kraja za 13,2 milióna eur. Tento údaj zverejnila Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja, ktorá stále sumarizuje výšku škôd na cestách a mostoch druhej a tretej triedy. Podľa hovorkyne kraja Veroniky Fitzekovej predbežne poškodených je viac ako 50 úsekov ciest a 12 mostov. Voda však na viacerých miestach ešte stále opadáva, cestári sa stále nedostali na všetky úseky a situácia nie je stopercentne zmapovaná.

Náklady na opravu 12 mostov predbežne odhadli na 4,7 milióna eur. Financie na ich sanáciu by župa chcela získať zo štátneho rozpočtu. „Veríme, že nám v tom pomôže navrhovaná legislatívna úprava, s ktorou v pondelok prišiel predseda vlády,“ povedal prešovský župan Peter Chudík. Desať kritických úsekov ciest druhej a tretej triedy, ktoré si vyžiadajú 8,5 milióna eur na udržanie cestnej siete, chce Chudík opraviť z prostriedkov Regionálneho operačného programu, opatrenie Regionálne komunikácie zabezpečujúce dopravnú obslužnosť regiónov. „Prešovský kraj tu má alokovaných 6,6 milióna eur. Ak sem budeme môcť zaradiť opravu týchto komunikácií a mierne by sa zvýšila alokácia, vedeli by sme vyriešiť aj tieto kritické úseky,“ doplnil župan. Chudík povedal, že ak ministerstvo regionálneho rozvoja prednostne posúdi tieto projekty a pomôže aj vláda, samospráva by vedela vyriešiť najväčšie následky povodní do konca kalendárneho roka. Riešenie povodňových škôd si vyžiada aj prostriedky z rezervného fondu. Podľa odhadov cestárov môžu výsledné škody na cestách narásť ešte o ďalších šesť až sedem miliónov eur. Chudík upozorňuje, že treba konať rýchlo.

Hovorkyňa uviedla, že k dnešnému dňu je v Prešovskom kraji ešte stále neprejazdných 13 úsekov ciest. Najlepšia situácia je v oblasti Humenné, kde sú prejazdné všetky cesty. Najhoršie sú na tom oblasti Prešov a Stará Ľubovňa. V oblasti Prešov sú neprejazdné Petrovany, Hrabkov, Lažany a Brezovička – Nižný Slavkov. V oblasti Stará Ľubovňa sú zaplavené cesty v úsekoch Malý Sulín – Veľký Sulín, Mníšek nad Popradom – Káče – Medzibrodie, Andrejovka – Orlov a most Plaveč.

V oblasti Poprad sú neprejazdné cesty Paršivá – Bijacovce a Klčov – Trsťany. V okrese Bardejov je stále uzavretá cesta Brezov – Giraltovce, v okrese Stropkov cesta v obci Šandal a v okrese Vranov nad Topľou je zaplavená cesta v úseku Soľ – Jastrabie.

Prešovský samosprávny kraj spravuje 2 438 kilometrov ciest druhej a tretej triedy. Kraj postihujú povodne a iné prírodné katastrofy v posledných rokoch pravidelne. Od roku 2004, keď samosprávny kraj prevzal komunikácie do svojej pôsobnosti, povodňové škody dosiahli takmer 17 miliónov eur.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM