Zo zahraničia

Putin v prejave obhajoval OPERÁCIU na Ukrajine: Krajiny NATO nás nechceli počuť...

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok v prejave na vojenskej prehliadke na Červenom námestí v Moskve vyhlásil, že ruská vojenská operácia na Ukrajine bola správnym rozhodnutím.

Ilustračný obrázok k článku Putin v prejave obhajoval OPERÁCIU na Ukrajine: Krajiny NATO nás nechceli počuť...
10
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Putin vo svojom prejave okrem iného spomínal na hrdinov Veľkej vlasteneckej vojny a vysvetľoval dôvody vojenskej operácie v Donbase. Informovala o tom agentúra AFP.

V radoch vojakov zhromaždených na Červenom námestí boli aj účastníci tzv. špeciálnej vojenskej operácie, ktorú Rusko začalo proti Ukrajine ešte 24. februára. O nich Putin vo svojom prejave povedal, že „bojujú za ľudí v Donbase, za bezpečnosť vlasti“.

Boj proti nacizmu

Tisíckam vojakov zhromaždených na moskovskom Červenom námestí Putin povedal, že ruské sily na Ukrajine pokračujú v boji proti nacizmu, a zdôraznil, že je dôležité „urobiť všetko pre to, aby sa hrôza globálnej vojny neopakovala,“ citovala agentúra AFP.

Moskva podľa ruského prezidenta napriek všetkým nezhodám v medzinárodných vzťahoch „vždy presadzovala vytvorenie systému rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti“ a ponúkala západným krajinám dohodu o bezpečnostných zárukách.

Podľa Putina však boli snahy Ruska o kompromis v bezpečnostných otázkach márne.

Hrozby krajín NATO

„Krajiny NATO nás nechceli počuť… to znamená, že v skutočnosti mali celkom iné plány,“ vyhlásil Putin. Uviedol, že „pri hraniciach Ruska sa vytvárala bezprostredná hrozba, pripravoval sa útok, aj na ruský Krym“.

Tvrdil tiež, že Kyjev hovoril o možnom získaní jadrových zbraní, čo – podľa Putina – bolo pre Rusko neprijateľné. Poukázal i na to, že Severoatlantická aliancia sa začala aktívne etablovať na územiach susediacich s Ruskom.

Putin svoj prejav prerušil, keď vyhlásil minútu ticha za padlých v druhej svetovej vojne.

Na záver svojho prejavu avizoval, že podpíše výnos o podpore detí vojakov padlých počas prebiehajúcej tzv. vojenskej operácie na Ukrajine.

Slávnostné podujatie k Dňu víťazstva na Červenom námestí vyvrcholilo defilé zhromaždených vojakov a vojenskej techniky.

Bez preletu lietadiel

Prelet bojových lietadiel nad moskovským Červeným námestím v rámci vojenskej prehliadky zrušili pre nepriaznivé počasie. Informuje o tom TASR podľa správ staníc BBC a CNN, ktoré sa odvolávajú na vyjadrenie hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova pre ruské médiá.

Nad Červeným námestím malo symbolicky na 77. výročie konca druhej svetovej vojny preletieť 77 lietadiel a vrtuľníkov.

V médiách sa cez víkend objavili fotografie z generálky preletu lietadiel. Jedna z formácií bola v tvare písmena Z, ktoré sa stalo symbolom ruskej invázie na Ukrajinu.

Moskva: Vojenská prehliadka pri príležitosti 77. výročia víťazstva nad Nemeckom
10
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Neprehliadnite aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM