Ilustračný obrázok k článku Pyrografička Lea z Prešova: Do dreva vypaľuje takéto nádherné obrazce, FOTO
11
Galéria
Zdroj: archív L. Drobnej

Pyrografička Lea z Prešova: Do dreva vypaľuje takéto nádherné obrazce, FOTO

Vypaľuje do dreva obrazce, do ktorých umiestňuje rôzne symboly. Jej práca má docieliť príjemné pocity či spomienky. Prešovská rodáčka Lea Drobná je pyrografička.

Rôzne
Rôzne

Pyrografička Lea z Prešova: Do dreva vypaľuje takéto nádherné obrazce, FOTO

Vypaľuje do dreva obrazce, do ktorých umiestňuje rôzne symboly. Jej práca má docieliť príjemné pocity či spomienky. Prešovská rodáčka Lea Drobná je pyrografička.

Ilustračný obrázok k článku Pyrografička Lea z Prešova: Do dreva vypaľuje takéto nádherné obrazce, FOTO
11
Galéria
Zdroj: archív L. Drobnej

Venuje sa pyrografii, avšak špecializuje sa na umenie s mandalami. Ide v podstate o vytváranie nekonečných pravidelných kruhových obrazcov na drevo pomocou špeciálnej vypaľovačky – pájkovačky so žeravými hrotmi rôznych tvarov.

„Vypaľujem obrazce, do ktorých umiestňujem rôzne symboly a celkovo, moje výtvory by mali budúcemu majiteľovi navodiť príjemný pocit, emócie, spomienky. Preto je v nich iba pozitívna symbolika, úzko personalizovaná pre človeka, pre ktorého dielo tvorím,“ vraví na úvod Lea Drobná. Viac nám prezradila v rozhovore.

Kedy ste sa tejto oblasti začali venovať?

Pyrografii sa venujem vyše troch rokov. Začalo to ako príjemné hobby na spestrenie voľných chvíľ. V podstate som mandaly denne kreslila na papier v rámci svojej pôvodnej profesie. Vôbec by mi nenapadlo, že raz budú mať taký úspech. Dodnes nemám žiadnu drevenú mandalu pre seba, všetky sa mi hneď „rozpŕchnu“.

Čo všetko potrebujete na to, aby ste mohli vytvoriť tieto krásne obrazce?

Na to, aby mala mandala význam pre majiteľa, potrebujem odpovede na rôzne otázky, vďaka ktorým si urobím hrubý obraz o tom, čo je pre neho príjemné a esteticky vzácne. Potrebujem poznať aspoň malú časť osobnosti toho, pre koho tvorím. Ciele, najkrajšie pocity, najdôležitejšie veci v jeho živote, približné obrazce, ktoré sa mu páčia, podľa ktorých viem, čo mu je esteticky príjemné, čo v ňom vyvoláva príjemné emócie. A potom potrebujem kvalitné svetlé drevo, podľa možností čo najmenej štruktúrované, svoju vypaľovačku, príjemnú hudbu, difuzér s levanduľovou arómou a pohár kvalitého vína.

A aká je vaša pôvodná profesia, prípadne, čo ste študovali?

Študovala som Ekonomickú univerzitu v Bratislave, konkrétne odbor Cestovného ruchu. Avšak vždy ma priťahovalo prostredie kozmetického priemyslu. Počas školy aj po škole som to skúšala na rôznych pracovných pozíciách súvisiacich so školou, ktorú som študovala. No neskôr som pochopila, že kancelárska práca s direktívnym šéfom nie je nič pre mňa. Svoj „dream job“ som odštartovala ako vizážistka, kozmetička, lashes dizajnérka, tatérka permanentného makeupu až som napokon začala tetovať mandaly aj na telo.

Takže vás to týmto smerom ťahalo dlhodobo…

Vždy som kreslila rada a so všetkou skromnosťou celkom pekne. Dovtedy som si všetko kreslila iba na papier. Pamätám si ešte svoje školské zošity z čias základnej školy plné týchto mandál a ornamentov. Tieto útvary ma „prenasledujú“ a fascinujú celý život. Mnohé mandaly, ktoré som kedy vytvorila sa mi veľmi páčili, ale nebolo možné ich tetovať na telo, pretože príliš veľa detailov na koži nevyzerá dobre. Na papieri sa mi zdali nudné, chcelo to materiál, ktorý by sa nedal len tak pokrčiť a zahodiť. Milujem vôňu dreva a páči sa mi myšlienka vytvoriť niečo pekné a hodnotné na jednom z tých najkrajších prírodných materiálov.

O vašu tvorbu je zrejme veľký záujem. Stíhate vyhovieť dopytu?

Objednávky si korigujem podľa seba respektíve času, ktorý mám k dispozícii. Dopyt je síce veľký, ale zatiaľ to zvládam tak akurát. Ak nestíham, nové objednávky neberiem. Niekedy sa čaká na väčší obraz aj vyše 2–3 mesiacov, ale obyčajne sa snažím vytvoriť každú prijatú objednávku do mesiaca. Nové objednávky otváram postupne. Chcem, aby ma to stále bavilo a malo to ten správny efekt aj pre toho, kto si ich u mňa necháva vyrábať.

A aké máte ohlasy na tvorbu, ktorej sa venujete?

Stretávam sa s veľmi príjemnými reakciami. Keď niekomu poviem, čomu sa venujem, zvyčajne ho zaujme iba názov tej profesie, možno krátky opis toho čo robím, aj fotka je fajn, ale keď vidím skutočnú reakciu človeka, ktorý ju vidí naživo, ten pohľad a emócia je autentická a pre mňa neopísateľná. Vtedy viem, že to čo robím, robí ľudí šťastnými a prináša im to minimálne príjemný estetický zážitok.

Stíhate sa ešte venovať aj tetovaniu? Tetujete v Prešove, alebo je to len bočný koníček?

Môžem povedať, že tetovanie na telo je dnes už skôr bočný koníček. Tetujem v Bratislave, mala som štúdio ešte nedávno aj v Prešove, avšak vzhľadom k tomu, že čakám bábätko, cestovanie musí nateraz počkať.

Čo vy ako rodená Prešovčanka máte na našom meste najradšej? Aký máte k nemu vzťah?

Prešov je moje rodné mesto, mám tu svoju rodinu a preto pre mňa vždy bolo a bude najkrajšie mesto na Slovensku. Rada sa do neho vraciam a priznám sa, rada by som sa raz do Prešova vrátila úplne. Milujem na ňom úplne všetko. Ľudí, miesta, kam som ako dieťa chodila, centrum mesta, Kalváriu, kam som chodila oddychovať či športovať. V Prešove som hrávala hádzanú a keď prichádzam do mesta, vždy prejdem aj okolo haly, kde som strávila svoju mladosť. Behávala som okolo Torysy a v lete korčuľovala pri hrádzi. Milujem tiež vôňu hokejového štadiónu, keďže moji bratia boli hokejisti, toto miesto bolo našim druhým domovom, ak som práve nemala zápasy či tréningy ja. Vždy sa veľmi poteším, keď niekam cestujem a vidím prešovskú značku auta. Prešov mi je a vždy bude jednoducho blízky.

Koľko hodín denne pracujete na jednom obrazci a aké rôzne netradičné požiadavky už mali vaši zákazníci?

Denne pracujem max 4 hodiny na jednom obrazci, keď môžem pracovať celý deň tak zvládnem aj osem hodín. To záleží od toho, ako veľa objednávok mám a ako veľmi majiteľovi súria, ale popri ďalších povinnostiach sa to bohužiaľ nedá vždy, nehovoriac o mojom zápästí a kŕčoch v rukách po niekoľkohodinovom maratóne. Zatiaľ som nemala nejaké zvláštne požiadavky, no stalo sa mi, že jeden zákazník chcel mandalu vo veľkosti 1 × 2 m za jedeň deň. To sú očividne ľudia, ktorí nemajú predstavu, aké náročné je niečo také vyrobiť. Jednu väčšiu mandalu vyrábam niekedy aj celý mesiac. Umelec dokáže oceniť umelca, a tým nemyslím iba niekoho kto reálne tvorí, ale aj klient môže byť svojim spôsobom umelec – pasívny. Pretože ho tvorba esteticky aj emocionálne napĺňa a pre takých ľudí tvorím najradšej.

A teda čo všetko sa dá „vytesať“ do dreva formou, ktorou to robíte vy?

Do dreva sa dá vypáliť v podstate akýkoľvek obraz, od realistického až po absolútnu avantgardu. Osobne majú pre mňa najkrajšiu výpovednú hodnotu mandaly, a moji klienti v nich taktiež vidia význam. Iné motívy v podstate ani nevypaľujem. Mnohým ľuďom sa moje diela veľmi páčia, aj keď nerozumejú ich významu. A to ma veľmi teší.

Nezabudnite si pozrieť fotogalériu, kde uvidíte tvorbu L. Drobnej. Kliknite si ju.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Lea z Prešova vyrába takéto obrazce: Pokochajte sa jej nádhernou prácou
11
Galéria
Zdroj: archív L. Drobnej

Hl. foto: archív

Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie