Politika

Sulík súhlasí s prijatím 10 Afgancov, masívne udeľovanie azylov nechce

Slovensko by malo prijať desiatich Afgancov, ktorí boli našej krajine nápomocní, no v masívnom udeľovaní azylov nie je ani náznak riešenia.

Ilustračný obrázok k článku Sulík súhlasí s prijatím 10 Afgancov, masívne udeľovanie azylov nechce
34
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Vyhlásil to predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. O prípadnom prijímaní utečencov má podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) hovoriť koaličná rada.

Iba desiatim

„Súhlasím s tým, že by Slovensko malo prijať desiatich Afgancov, ktorí boli našej krajine nápomocní, prípadne s ich rodinami. Čo sa týka ďalšej pomoci, očakávam, že v najbližšom čase vzniknú v okolitých krajinách utečenecké tábory, ktoré budú potrebovať rôzne veci na zabezpečenie svojho chodu. S týmto by Slovensko mohlo bez problémov pomôcť. V masívnom udeľovaní azylov však nevidím ani náznak riešenia,“ uviedol Sulík v stanovisku strany.

Premiér ešte v pondelok (16. 8.) hovoril o tom, že vládny kabinet sa rozhodol poskytnúť azyl desiatim občanom Afganistanu, ktorí za posledné roky veľmi intenzívne spolupracovali s členskými štátmi EÚ.

Heger tiež v stredu informoval, že Slovensko je zapojené do procesu bezpečného prevozu našich občanov, ako aj občanov Afganistanu z afganskej metropoly Kábul. Viac detailov z bezpečnostných dôvodov nechcel poskytnúť.

Súvisiace články

Prekvapivá situácia

„Pre nás bolo teraz dôležité urobiť bezpečnostné kroky, čiže záchrana obyvateľstva a bezpečný presun. Tomu sme venovali všetko úsilie, to sa vlastne aj teraz deje,“ povedal na tlačovej konferencii Heger.

O detailoch vyslania špeciálu do Afganistanu bude podľa neho informovať rezort obrany. „Sme zapojení do procesu bezpečného prevozu občanov, či už SR, alebo aj Afganistanu,“ ozrejmil.

Heger si nemyslí, že za situáciu v Afganistane môže aj zlyhanie tajných služieb. Celú situáciu považuje za prekvapivú, vyvoláva podľa neho veľa otázok.

Sme pripravení?

O politickom nastavení majú rokovať koaliční partneri. „Veľmi rýchlo sa zhoršujúca v Afganistane vyvoláva veľké procesy. Budeme mať k tomu budúci týždeň zasadnutie koaličnej rady, pretože akékoľvek kroky sú v prvom rade politické kroky,“ odpovedal na otázku novinárov, či je Slovensko pripravené na migračnú krízu a utečencov.

Ešte v utorok (17. 8.) informoval šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok o tom, že stále sa pracuje na tom, aby slovenský vojenský špeciál priletel do Kábulu a mohol odtiaľ prioritne odviezť slovenských občanov.

Bojovníci Talibanu v nedeľu obsadili afganské hlavné mesto Kábul a zosadili vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a NATO. Afganský prezident Ašraf Ghaní krátko predtým utiekol z krajiny. Z Kábulu sa v súčasnosti snažia dostať tisícky ľudí. Mnoho západných štátov tam uzavrelo svoje ambasády a evakuuje svojich občanov i miestnych spolupracovníkov.

Afganistan - Kábul, Taliban sa ujal moci
34
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM