Správy Zo zahraničia

Rada Európy: Slovensko by malo zlepšiť vzdelávanie rómskych detí, sú DISKRIMINOVANÉ

Podľa výboru je slovenská legislatíva v otázke boja proti diskriminácii "komplexná", no jej praktická implementácia je stále slabá.

Ilustračný obrázok k článku Rada Európy: Slovensko by malo zlepšiť vzdelávanie rómskych detí, sú DISKRIMINOVANÉ
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Vo zverejnenom stanovisku výbor vyjadril „osobitné znepokojenie nad situáciou rómskej menšiny“. Prioritnou činnosťou by podľa neho mala byť podpora inkluzívneho a kvalitného vzdelávania pre rómske deti a slovenské úrady by mali „rázne riešiť“ školskú segregáciu a nadmerné zastúpenie rómskych detí v špeciálnych triedach a školách pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia.

Prípady násilia

Ďalšími prioritami by malo byť podľa Rady Európy vyšetrovanie prípadov násilných sterilizácií rómskych žien a odškodnenie obetí, ako aj realizácia udržateľnej bytovej politiky s cieľom eliminovať priestorovú segregáciu rómskych komunít. TASR o tom v stredu informoval hovorca RE Jaime Rodríguez.

Poradný výbor vyzýva slovenské orgány, aby verejnému ochrancovi práv poskytli dostatočné ľudské a finančné zdroje a zvýšili nezávislosť a mandát tejto inštitúcie tak, aby mohla efektívne vykonávať svoju úlohu, vrátane vyšetrovania prípadov údajnej policajnej brutality.

Podľa výboru je slovenská legislatíva v otázke boja proti diskriminácii „komplexná“, no jej praktická implementácia je stále slabá.

Slovenskému národnému stredisku pre ľudské práva (SNSĽP) sa síce zvýšil rozpočet, avšak úrad podľa RE dostáva obmedzený počet sťažností, pretože osoby patriace k národnostným menšinám nie sú dostatočne informované o jeho práci a mandáte.

Nenávistné prejavy

Rada Európy ďalej odporučila, aby slovenské orgány „urýchlene a verejne“ odsúdili podnecovanie na verejné násilie a nenávisť, trestné činy z nenávisti a protimenšinovú rétoriku vo verejnom a politickom diskurze.

Výbor RE vyjadril osobitné znepokojenie nad nenávistnými prejavmi na internete a sociálnych sieťach.

Stanovisko Poradného výboru pre Rámcový dohovor o ochrane národnostných menšín vychádza z informácií, ktoré tento výbor získal priamo od vládnych a mimovládnych zdrojov počas návštevy Bratislavy, Banskej Bystrice, Prešova, Ostrovian, Komárna, Nových Zámkov a Galanty v dňoch 6. až 10. septembra 2021.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM