Webnoviny - Svet

Rada KDH dnes dokončí voľbu vedenia strany

WEBNOVINY.SK

Ilustračné fotoFoto: SITA/Jozef Hulka BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Rada KDH dnes v Banskej Bystrici dokončí voľbu vedenia strany a zvolí piatich členov predsedníctva. Dvoch členov do predsedníctva navrhuje predseda strany Ján Figeľ, a to sekretára strany pre regióny a šéfa konzília. Rada KDH ich na jeho návrh odobruje. Doteraz bol sekretárom pre regióny Peter Bobula a ten by mal vo funkcii aj zostať. Konzílium viedol Andrej Ďurkovský. Figeľ zatiaľ v strane meno šéfa konzília neoznámil.

Ďalších troch členov predsedníctva navrhujú regionálne organizácie. Kandidátov na tri voľné miesta bude viacero. Banskobystrická organizácia navrhuje poslanca NR SR Petra Muránskeho, ktorý bol členom predsedníctva aj doteraz. Podporu má aj v iných regiónoch. Kandidátom žilinskej krajskej rady je Peter Belinský. Žilinský kraj je pre KDH voličsky silný a nemá vo vedení strany po sneme zastúpenie. Belinský bol členom predsedníctva aj doteraz. Trnavčania navrhujú do predsedníctva poslanca NR SR Alojza Přidala. Záujem kandidovať má aj neúspešný uchádzač o kreslo podpredsedu na poslednom sneme KDH a košický krajský šéf strany Ján Dečo. Prešovčania navrhujú Pavla Tarcalu, ktorý už v minulosti v predsedníctve pôsobil. Kandidátom Trenčianskeho kraja má byť poslanec NR SR Marián Kvasnička.

KDH začalo obmieňať vedenie na sneme 4. decembra. Funkcionári sú prvýkrát volení na štvorročné volebné obdobie. Na sneme bol za predsedu potvrdený Ján Figeľ. Podpredsedami zostali Daniel Lipšic, Július Brocka, Jana Žitňanská a Ivan Uhliarik. Novými podpredsedami sa stali Pavol Abrhan a Ján Hudacký. O funkciu podpredsedu na sneme prišla Mária Sabolová, nekandidoval už Anton Marcinčin.

Predsedníctvo KDH má 13 členov. Jeho členmi sú predseda strany, šiesti podpredsedovia, predseda poslaneckého klubu, ktorým je Pavol Hrušovský, sekretár pre regióny, šéf konzília a ďalší traja členovia zvolení Radou KDH.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM