Zo Slovenska

Radi sa kúpete v prírode? Povolenie na prevádzku má 8 prírodných kúpalísk

Máte radšej prírodné kúpaliská ako umelé? Tu je zoznam tých, ktoré majú nateraz vyhovujúcu kvalitu vody.

Ilustračný obrázok k článku Radi sa kúpete v prírode? Povolenie na prevádzku má 8 prírodných kúpalísk
Zdroj: TASR/Miroslav Košírer

Vyhovujúca kvalita vody bola počas 27. týždňa roka na ôsmich prírodných kúpaliskách. Povolenie na prevádzku malo 93 umelých kúpalísk a 420 bazénov. O aktuálnom stave kúpacích plôch na Slovensku informoval Marek Eliáš z komunikačného referátu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Medzi vyhovujúce prírodné kúpaliská patria:

  • Zlaté piesky, Slnečné jazerá a Senec (Bratislavský kraj),
  • Liptovská Mara – Liptovský Trnovec (Žilinský kraj),
  • plážové kúpalisko – jazero v Banskej Bystrici, Teplý Vrch – Pláž Drieňok, Teplý Vrch – Pláž Ormet a Zelená voda – Kurinec (Banskobystric­ký kraj),
  • Veľká Domaša – Tišava (Prešovský kraj).

Viac ako 30 zariadení sa ešte stále aktívne pripravuje na kúpaciu sezónu. „Niektoré, najmä menšie kúpaliská a sezónne bazény pri ubytovacích zariadeniach v chladnejších okresoch, napríklad Považská Bystrica, Rožňava, Čadca, Vranov nad Topľou a podobne, nepožiadali o prevádzkovanie v súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou, respektíve začiatok prevádzky stále zvažujú a odkladajú, a to i napriek vydanému povoleniu na prevádzku,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva vykonávali naďalej obhliadky kúpalísk, ktoré sa pripravujú na sezónu, a odoberali vzorky vody na kúpanie.

ÚVZ informuje, že tento rok nebudú na kúpanie využívané Dolnohodrušské jazero, ktoré je po rekonštrukcii nedostatočne naplnené, a Ružiná pri obci Divín a pri obci Ružiná, keďže je táto vodná plocha v rekonštrukcii.

Aktuálne informácie o stave prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku môžu návštevníci sledovať na webovej stránke ÚVZ SR.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM