Webnoviny - Svet

Radičová a Dzurinda pôjdu za SR lobovať do Bruselu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Lobovať za Slovensko pre postup Maďarska pri novelizácii zákona o dvojakom občianstve idú do Bruselu volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová a predseda strany Mikuláš Dzurinda.

„Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda už v telefonickom rozhovore tlmočil predsedovi Európskej ľudovej strany (EPP) Wilfriedovi Martensovi postoj SDKÚ-DS a vyjadril znepokojenie nad touto iniciatívou Maďarskej republiky, ktorá nie je v súlade s normami a pravidlami medzinárodného spoločenstva, európskej spolupráce a záujmom Slovenskej republiky na dobrých susedských vzťahoch,“ uvádza tlačové oddelenie strany. V utorok sa na ich žiadosť stretnú Radičová a Dzurinda v sídle EPP s predsedom európskych ľudovcov Wilfriedom Martensom.

Chcú ho upozorniť na snahu Maďarska novelizovať zákon o dvojakom občianstve bez predchádzajúcich rokovaní so Slovenskom, pričom táto právna norma by sa podľa SDKÚ-DS mohla dotknúť aj občanov Slovenskej republiky. Vládny Fidesz Viktora Orbána chce v najbližšom čase upraviť zákon o dvojakom občianstve tak, aby maďarské štátne občianstvo mohli bez problémov získať aj občania maďarskej národnosti, ktorí v Maďarsku nikdy nežili a nikdy tam nemali trvalý pobyt.

Iniciatívu Maďarska odmietla aj slovenská vláda.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM