Webnoviny - Svet

Radičová a Nečas sa nezhodli na sankciách

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská premiérka Iveta Radičová a premiér Petr Nečas sa dnes na rokovaní v Prahe nezhodli na zavedení politických sankcií pre nedisciplinovaných členov eurozóny. Česká republika nesúhlasí s tým, aby krajiny, ktoré nedodržujú rozpočtové pravidlá, prišli o hlasovacie práva.

„Slovensko je členom eurozóny, naše záväzky sú preto iné. My sme za zavedenie jasných kritérií pre posudzovanie jednotlivých krajín a vytvorenie systému sankcií pre tých, ktorí pravidlá porušujú,“ povedala Radičová. Systém sankcií by mal byť podľa nej automatický, aby nedochádzalo k nerovnakému prístupu. Odlišný postoj k sankciám je najmä v tom, že Česká republika nemá také záväzky ako Slovensko, myslí si Nečas. „V niektorých detailoch sa logicky naše stanoviská líšia. Slovensko je súčasť eurozóny, Česko nie. Od Slovenska sa chce, aby niečo platilo, od Česka nie,“ konštatoval český premiér.

Radičová si s Nečasom dohodla spoločnú stratégiu pre nadchádzajúcu Európsku radu. Diskutovali tiež o predsedníctve Slovenska vo Visegrádskej skupine, o jadrovej energetike, ozdravovaní verejných financií či verejných rozpočtoch. „Na schôdzke sa potvrdila veľká politická názorová blízkosť oboch našich zemí i našich vlád,“ uistil Nečas. Radičová upozornila na intenzívnu komunikáciu, ktorú so svojím českým partnerom vedie. „Sme v neformálnom kontakte pravidelne. Je ale treba, aby sa občas uskutočnili oficiálne stretnutia,“ povedala. Priznala, že sa s českým premiérom často kontaktujú telefonicky, esemeskami alebo e-mailom.

Slovenská premiérka Iveta Radičová prišla do Českej republiky na prvú oficiálnu návštevu od nástupu do funkcie. Po stretnutí s Nečasom navštívi prezidenta Václava Klausa. Popoludnie strávi v parlamente, v Kolowratskom paláci sa s ňou najskôr stretne šéf Senátu Přemysl Sobotka, potom sa presunie do Poslaneckej snemovne za šéfkou dolnej komory Miroslavou Němcovou.

SITA/MEDIAFAX

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM